reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft Windows 95

Microsoft’un efsane işletim sistemi “Windows 95” uygulama olarak çıktı [İndir]

Yazılım devi Microsoft‘un efsane işletim sistemlerinden Windows 95, bağımsız bir uygulama haline getirildi ve indirmeye sunuldu. İşte detaylar;

Windows 95, Microsoft’un ürettiği işletim sistemi ailesi Windows’un MS-DOS üzerinde yükselen dördüncü ana sürümü olarak geçiyor. Bilgisayar tarihi için büyük önem arz eden işletim sistemi, geliştirici Felix Rieseberg tarafından bağımsız bir uygulama haline getirildi. Yaklaşık 130 MB boyuta sahip sürüm, “macOS, Windows ve Linux” için buradan indirilebiliyor. Tamamen ücretsiz olarak kullanılabilen sürüm, sektörün nereden nereye geldiğini göstermek adına çok güzel görünüyor. Ayrı kurulum derdi olmadığı için çok kullanışlı olan çalışma, işletim sistemlerinin ne kadar kompleks / büyük / güç ister hale geldiğini de gözler önüne seriyor. Çünkü çalıştığı zaman sadece 200 MB civarında RAM kullanan Windows 95 uygulaması, direkt olarak web tabanlı “Virtual X86” üzerine kuruluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Microsoft, Windows 95’i 1995 yılında kullanıma sundu

Üzerinden tam 23 yıl geçen işletim sistemi, uygulama haliyle büyük bir nostalji yaptırıyor. Özellikle o dönemleri görmeyen gençler için güzel durum sürüm, bir neslin en büyük eğlencesi “mayın tarlası” ve “Paint” gibi efsaneleri de bünyesinde barındırıyor. Desteği 2001 yılında kesilen işletim sistemi, biliyorsunuz daha sonra yerini bir başka efsane Windows 98’e bırakmıştı.

İlgili Video

Firmanın en son dizüstü modeli