reklamı kapat

POPÜLER

Apple Watch’un pili kaç saat dayanabilecek?

Apple Watch almayı düşünenlerin kabusu haline gelen pil süresi nihayet resmi ağızlardan açıklandı. Mart ayında saatin farklı kullanım koşullarında kaç saat dayanabileceğiyle ilgili testler yapan Apple, bu testlerin sonuçlarını internet sitesi üzerinden yayınladı.

Yayınlanan bilgilerde saatlerini farklı tarzda kullanan kullanıcıların simule edildiği görülüyor. Değişik kullanım senaryolarını deneyen Apple, bir insanın normal bir günde saati ne kadar kullanacağına göre denemeler yapmış durumda. Hedeflerinin toplamda 18 saatlik kullanım süresi olduğuna dikkat çeken Cupertinolu şirket, istediklerini yapmayı başardıklarını dile getiriyor. Dilerseniz sözü fazla uzatmadan Apple Watch’un pil sürelerine göz atalım.

Bir günlük pil süresi

Apple’ın yaptığı testler gösteriyor ki Apple Watch normal kullanımda 18 saati tamamlayabiliyor. Cihazı geceden şarj ettiğinizi ve sabahtan itibaren kullandığınızı düşünürsek iyi bir süre olduğunu söyleyebiliriz. Apple’ın normal kullanımdan kastı ise 90 kez saate bakmak, 90 bildirim, 45 dakika uygulama kullanımı ve 30 dakika boyunca müzikle egzersiz yapmak. Tabii tüm bu verilerin kullanıma bağlı olarak değiştiğini hatırlatalım.

Konuşma süresi

Yapılan testlere göre Apple Watch üzerinden 3 saat süreyle görüşme gerçekleştirilebiliyor. Kısa gibi görünse de görüşmenin direkt olarak saat üzerinden gerçekleştirildiğini düşünürsek pek de fena sayılmaz.

Müzik çalma süresi

iPhone’a Bluetooth üzerinden bağlanarak müzik yayını yapabilen Apple Watch, 6,5 saat süreyle şarkı çalabiliyor.

Egzersiz süresi

Sağlık özellikleriyle öne çıkan Apple Watch’ta kalp sensörü açık bir şekilde yapılan egzersizlerde pil süresinin 7 saat olduğu dile getiriliyor. Normal şartlarda antrenmanlar bu kadar uzun sürmediği için bahsi geçen süre yeterli görülebilir.

Zamanı gösterme süresi

Eğer Apple Watch’u saati kontrol etmek için kullanırsanız uzun bir kullanım süresi sizi bekliyor. Her saat başında (4 saniyelik periyotlarla) 5 kere zamanı kontrol ederseniz Apple Watch’un pili 48 saat boyunca kullanıcıyı yarı yolda bırakmıyor.

Güç tasarruf modu

Apple Watch’un pili çok azaldığında cihaz otomatik olarak tasarruf moduna geçiş yapıyor. Bu moddayken birçok özellik devre dışı kalıyor ancak kullanım süresi 72 saate çıkıyor. Tabii bu süreye erişebilmek için  saat başında (4 saniyelik periyotlarla) en fazla 4 kere saati kontrol etmek gerekiyor. Fazla kullanımlarda sürenin azalabileceği söyleniyor.

Şarj süresi

Pil süresini istediği noktaya getirmekle yetinmeyen Apple, şarj süresini de önemli ölçüde düşürerek kullanıcıların Apple Watch’tan uzun süreliğine ayrı kalmamasını istiyor. Verilen bilgilere göre saatin yüzde 80 şarja ulaşması için yalnızca 1,5 saat yeterli oluyor. Tam şarj için ise 2,5 saatlik bir şarj süresi gerekiyor.