reklamı kapat

POPÜLER

Apple Watch Series 2 ve tüm özellikleri [Video]

Geçen yıl piyasaya sürülen ve kısa süre içerisinde akıllı saat piyasasının zirvesindeki yerini alan Apple Watch’un merakla beklenen yeni versiyonu nihayet tanıtıldı. Apple Watch Series 2, tasarımın ana hatlarını korurken gövdesinin altında birçok yenilikle birlikte geliyor.

42 ve 38 milimetre seçenekleriyle gelen Apple Watch artık daha hızlı bir işlemciyle geliyor. Bu da uygulama açılış hızları başta olmak üzere birçok işlemde daha hızlı bir cihazın bizi beklediği anlamına geliyor. Apple Watch’un mevcut sürümünde zaten IPX7 suya dayanıklılık sertifikası bulunuyordu. Apple Watch Series 2’de ise su geçirmezlik daha da gelişmiş bir hale geliyor ve saat 50 metre derinlikte kullanılabiliyor. Bu da yüzerken de aktivite takibi yapılabilmesini mümkün hale getiriyor ve yağmurlu havalarda endişe etmeden spor yapabilmeyi sağlıyor. Su geçirmezlik için yeniden tasarlanan hoparlör, içeri giren suyu kendi kendine dışarı atıyor ve bu sayede devamlı olarak sorunsuzca çalışabiliyor.

Daha iyi performans

Apple Watch Series 2’nin içerisinde S2 işlemci bulunuyor. Çift çekirdeli işlemci, önceki modele göre yüzde 50 daha yüksek performans sağlıyor. Geliştirilen GPU ise 2 kat daha hızlı çalışmasını mümkün kılıyor. Böylece Night Sky gibi gelişmiş uygulamalar akıcı şekilde çalıştırılabiliyor. Yeni nesil ekran 1000 nit parlaklık sunuyor ve her türlü ortamda rahatlıkla kullanılabiliyor.

Dahili GPS

İlk Apple Watch’da dahili GPS bulunmuyor ve akıllı telefonla yapılan bağlantı neticesinde telefonun GPS özelliği kullanılıyordu. Bu da konum doğruluğunu azaltabiliyor ve aktivite takibini zorlaştırıyor. Apple Watch Series 2’nin dahili GPS’i, telefona bağımlı olmadan aktivite takibinin yapılabilmesini ve ayrıca harita hizmetlerinin kullanılmasını sağlıyor. 3. parti uygulamalar da GPS’i kullanarak aktivite takibini daha verimli hale getirebiliyor.

Apple Watch’un eleştirilen noktalarından biri kullanım süresiydi. Kullanıcıların her gece saati şarja takması gerekiyordu. Geliştirilmiş pil ile kullanım süresi artıyor ve artık bir günden daha uzun süre cihazı kullanabilmek mümkün oluyor.

Apple Watch Nike+ adında yeni bir saat modeli sunuluyor Nike ile ortaklıkla  geliştirilen saat alüminyum gövdeyle geliyor ve sporculara özel kayış seçenekleri sunuluyor. Nike’ın özel saat arayüzüyle aktivite takibi yapmak daha kolay bir hale geliyor. Arkadaşların aktiviteleri görüntülenebiliyor ve böylece kullanıcı spor yapmak için gerekli motivasyonu sağlamış oluyor.

Alüminyum, paslanmaz çelik ve seramik malzemeden olmak üzere 3 farklı model bulunuyor. Ayrıca Series 2 için Hermes tarafından geliştirilen yeni özel kayışlar bulunuyor. Aple Watch Series ‘nin fiyatı 369 dolardan başıyor. İlk Apple Watch ise Apple Watch Series 1 olarak adlandırılıyor ve fiyatı 269 dolara iniyor. Apple Watch Series 2’nin ön siparişleri 9 Eylül tarihinde başlıyor ve cihazın 16 Eylül tarihinde kullanıcılarla buluşacağı belirtiliyor.

Fiyatlandırma

Türkiye’de Apple Watch Series 2 altın, roze altın, gümüş veya uzay grisi renklerinde alüminyum ya da gümüş veya uzay siyahı renklerinde paslanmaz çelik kasalarıyla ve 1399 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulacak. Yeni üst seviye seramik Apple Watch Edition ise 4.799 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarla buluşacak. Apple Watch Nike+ ise yine 1.399 TL’den başlayan fiyatlarla raflardaki yerini alacak.

VİDEO