reklamı kapat

POPÜLER

Apple iPhone yavaşlatma LOG Tasarım

Apple, yeni bir “iPhone yavaşlatma” davası ile karşı karşıya

Apple, ilk ortaya çıktıktan sonra aylarca gündemden inmeyen iPhone yavaşlatma konusunda bir yasal adımla daha karşı karşıya.

Apple’a hatırlarsınız geçtiğimiz yıllarda Fransa merkezli olarak iPhone’ları yazılım güncellemesi üzerinden yavaşlatma özelinde 25 milyon euroluk bir para cezası kesilmişti. Daha sonra ise daha büyük bir adım atıldı. Firma, iPhone yavaşlatma konusunda ABD merkezli olarak açılan davada mahkeme ile anlaşma yoluna giderek 500 milyon dolara kadarlık bir ceza ödemesini kabul etmişti. iPhone’ları “gizli olarak” yavaşlattığı gerekçesiyle yargılanan Apple, süreci kabul etmesiyle ABD’deki iPhone 6 ve iPhone 7 serisinin sahiplerine çok ufak miktarlarda da (25 dolar) olsa ödeme de yapmıştı. İşte bunun bir benzeri bu sefer İngiltere merkezli olarak başlatıldı. ABD örnek gösterilerek başlatılan yasal süreç kapsamında Apple’dan £750 milyon (907 milyon dolar) ceza ödemesi yapması isteniyor.

iPhone yavaşlatma durumundan İngiltere’de 25 milyon kişinin etkilendiği ve onlara telafi olarak para ödenmesi gerektiği aktarılıyor. Süreçte aktarıldığı kadarıyla tam olarak iPhone‌ 6, 6 Plus, 6S, 6S Plus, SE, 7, 7 Plus, 8, 8 Plus ve ‌iPhone‌ X modelleri yer alıyor.

Peki bu süreçte tam olarak neler olmuştu? Yaptığı açıklamada hiçbir ürününü “kasıtlı” olarak yavaşlatarak yeni cihazlara geçirmeye çalışmadıkları söyleyen Apple, bu konuda birçok yanlış anlaşılmanın oluştuğunu belirtmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Lityum-iyon pillerin zamanla performans kaybı yaşadığını belirten şirket, bunun telefonların zaman içerisinde istenmeyen kapanmalar yaşamasına neden olduğunu aktardı. Bu kapanmayı kesinlikle kabul edilebilir bulmadıklarını belirten teknoloji devi, bu yüzden iPhone’un çekirdek hızını bataryanın verdiği voltaj çıkışına göre değiştiriyordu.

Bu değişim sayesinde kapanma sorununun önüne geçilebildiği belirtilirken, batarya kimyasal olarak eskidikçe verdiği çıkış azalıyor. Bunun sonucunda da otomatik olarak çekirdek hızları azaldığı için telefonun performansı ciddi oranda düşüyor. Performansı düşen telefonu yeniden eski haline getirmek içinse yeni pil takılması gerekiyor.

Apple ve iPhone yavaşlatma konuları yanında bu da ilginizi çekebilir: Huawei’nin dikey katlanabilir telefonu P50 Pocket