reklamı kapat

POPÜLER

tim cook

Apple’a 14,6 milyar dolarlık rekor vergi cezası

Yeni cihazlarını tanıtmak için gün sayan teknoloji devi Apple, Avrupa’da yaşanan vergi kriziyle sarsıldı. Avrupa komisyonunun yaptığı araştırmaya göre Cupertinolu şirketi ödemesi gereken vergi miktarının çok daha altında vergi veriyor.

Rekabet kurulunun raporuna göre Apple sattığı ürünlerin karşılığı olan vergiyi tam olarak ödemiyor.  Geriye dönük olarak bakıldığında şirketin yaklaşık 14,6 milyar dolar vergi borcu olduğu belirtiliyor. İrlanda’nın Apple’ın yasadışı şekilde düşük vergi ödemesinin önünü açtığı belirtilirken bunun haksız rekabete neden olduğu ifade ediliyor. Apple’ın verdiği vergi oranının yüzde 0.005’e kadar düştüğü söyleniyor. Bu da teknoloji devinin her 1 milyar euro başına sadece 50 euro vergi ödediğini gösteriyor. Tim Cook ise yaptığı açıklamada 14,6 milyar dolarlık ödenmemiş vergiyle ilgili iddiaların gerçek dışı olduğunu ifade ediyor. Avrupa’nın bu vergi konusundaki bu tavrı, “Avrupa Volkswagen’ın intikamını mı alıyor?” düşüncesini akıllara getirdi. Volkswagen skandalı patlak verdiğinde Amerika bu konuyla ilgili bir rapor hazırlamış ve Alman otomobil devine verilen 15 milyar dolarlık ceza, şirketi zor duruma sokmuştu. Şimdiyse Avrupa, Amerika’nın en önemli markalarından biri için böyle bir karar alması kafaları karıştırdı.

Olayın ayyuka çıkmasıyla birlikte Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Twitter üzerinden yaptığı açıklamayla Apple’a çağrıda bulundu. Apple’ı Türkiye’de üretim yapmaya davet eden Şimşek, Avrupa Birliği bürokrasisiyle uğraşmalarına gerek kalmadan Türkiye’de çalışmalar yürütebileceklerini ve kendilerine vergi teşvikleri sağlanabileceğini sözlerine ekledi.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Apple’a 14,6 milyar dolarlık rekor vergi cezası” için bir cevap

  1. erjunt dedi ki:

    Ve biz daha Avrupa Birliği’ne gireceğiz……