reklamı kapat

POPÜLER

Apple

Apple’dan Fransa’ya servet

Apple’ın vergi konusunda Fransa ile iş birliğine imza attığı belirtiliyor. Şirkete yakın kaynakların aktardıkları bilgilere göre Apple, geçmişe dönük beyan etmediği vergiler için Fransa ile anlaşmaya vardı. Apple’ın Fransa ile yaptığı anlaşma neticesinde Fransa’ya 500 milyon euro ödeme gerçekleştirdiği ifade ediliyor.

Apple’den yapılan açıklamada, “Fransız vergi makamları kısa süre önce şirketin Fransız hesapları üzerinden çok yıllı bir denetim gerçekleştirdi ve bu düzenleme kamu hesaplarımızda bilgilendirilecek.” ifadeleri kullanıldı. Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, aralık ayında yaptığı açıklamada, Google, Apple, Facebook, Amazon gibi şirketlerin Fransa’daki gelirleri üzerinden 1 Ocak 2019 itibarıyla vergilendirileceğini söylemişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple’da işler karışık

Apple kısa bir süre önce 2019 ilk çeyreğine ait sonuçları açıklamıştı. 30 Eylül 2018 ile 29 Aralık 2018 tarihine kadar süren çeyrek sonucuna göre şirketin geliri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5 gerilemişti. Geliri 84,3 milyar dolara inen Apple, çeyrek dönem için hisse başına karını yüzde 7,5 artırmıştı. Aynı dönemde net kar da vergi oranını yüzde 26’dan yüzde 16,5’e gerilemesine rağmen 19,97 milyar dolara inmişti.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi katlanabilir akıllı telefon modeli