reklamı kapat

POPÜLER

apple

İlk çeyrek sonuçları açıklandı; Apple’da işler karışık

Apple, 2019 mali yılının ilk çeyreğine ait sonuçlarını açıkladı. 30 Eylül 2018 ile 29 Aralık 2018 tarihine kadar süren çeyrek sonucuna göre şirketin geliri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5 geriledi.

Geliri 84,3 milyar dolara inen Apple, çeyrek dönem için hisse başına karını yüzde 7,5 artırdı. Aynı dönemde net kar da vergi oranını yüzde 26’dan yüzde 16,5’e gerilemesine rağmen 19,97 milyar dolara indi. iPhone satışından sağlanan gelirin ise geçen yıla göre yüzde 15 düştüğü belirtiliyor. Diğer ürün ve hizmetlerden elde edilen toplam gelir yüzde 19 arttı.

Hizmet gelirleri yüzde 10,9 artışla 10,9 milyar dolara çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Mac modelinden elde edilen gelirlerin ise yüzde 9 arttığı konuşuluyor.

Apple CEO’sundan konu hakkında açıklama

Şirket CEO’su Tim Cook, yaptığı açıklamada, “Gelir hedefimizin altında kalmamız hayalkırıklığı yaratan bir durum, ancak Apple’ı uzun dönem için hazırlıyoruz ve bu çeyrekteki sonuçlar işimizin mevcut gücünün derin ve geniş olduğunu gösteriyor” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple CFO’sundan açıklama

Şirket CFO’su Luca Maestri ise, değerlendirmesinde, “Aralık çeyreğinde 26.7 milyar dolar düzeyinde çok güçlü bir faaliyet nakit akışı sağladık ve hisse başına karımız 4.18 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi katlanabilir akıllı telefon modeli