reklamı kapat

POPÜLER

Apple FaceTime dinleme

Apple FaceTime çok ciddi bir “gizli dinleme sorunuyla” gündemde!

Teknoloji devi Apple, bugün gerçekten çok büyük bir açık haberiyle gündemde bulunuyor. FaceTime merkezli bu açık, habersiz dinlemeye kadar gidiyor.

iPhone, iPad, iPod Touch ve Mac bilgisayarlar arasında görüntülü konuşma imkanı tanıyan FaceTime, şirketin en çok kullanılan servisleri arasında yer alıyor. Birçok kişiyi iPhone’da tutan servis, ortaya çıktığı kadarıyla ciddi bir açığa sahip. Bu açık sayesinde aranan kişiler cevap vermese bile telefonlarının mikrofonu üzerinden ortam dinlemesi yapabildiği belirtiliyor. Son sürüm cihazlar ve yazılım sürümlerinde dahi bulunan bu açık, kötü olarak özel bir uygulama ya da araca da ihtiyaç duymuyor. Konu hakkında bilgisi olduğu ve kısa sürede bir güncelleme yayımlayacağını belirten Apple, sorunun büyümesini önlemek adına şu an grup FaceTime özelliğini kapatmış durumda. Direkt olarak sunucu tarafından yapılan bu işlemin güncelleme sonrasında geriye döndürüleceği tahmin ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Grup FaceTime özelliği genel olarak beğenilmişti

Dediğimiz gibi bu sorun çözülene kadar kapatılan özellik, 32 farklı kişinin grup halinde sohbet (Sesli ya da video) edebilmesine imkan tanıyordu. Güvenlik konusunda Android ekosisteminden farklı olarak açıklara hızlı müdahale eden Apple, güncellemeyi de çok geciktirmeyecek gibi duruyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi katlanabilir akıllı telefon modeli