reklamı kapat

POPÜLER

Apple’dan iOS ve OS X uygulamaları için yeni bir programlama dili: Swift

Apple’ın WWDC 2014 etkinliği kapsamında Türkiye saati ile dün akşam 20:00’da başlayan ve OS X ve iOS kullanıcıları için birçok yeni özelliği tanıttığı sunumunda özellikle geliştiricilerin dikkatini çeken bir duyuru da yeni programlama dili Swift oldu.

Teknoloji devinin üst düzey yöneticilerinden biri olan Craig Federighi, CEO Tim Cook’un ardından yer aldığı sahnede, söz konusu yeni programlama diliyle Apple’ın Objective-C’nin neden olduğu sorunlardan kurtulmaya çalıştığını belirtti. Apple’a NeXt’ten miras kalan Objective-C, OS X’in ve iOS’in de temelinde yer alan bir programlama diliydi. Yeni programlama dili Swift ile birlikte programcılar kod yazarlarken elde ettikleri sonuçları gerçek zamanlı olarak görebilecekler. Bu da Swift’in bir önceki programlama dili Objective-C’den daha hızlı olması anlamına geliyor.

swift 2

iOS 8 duyurusu kapsamında Apple tarafından özel olarak hazırlanan basın bülteninde Swift’in, kullanıcıların iOS ve OS X için oluşturacakları uygulamaların her zamankinden daha kolay bir süreçte hazırlanmasını sağlayacağı belirtiliyor. Yapılan açıklamada Cocoa ve Cocoa Touch için tasarlanmış olan Swift’in popüler komut dizisi oluşturma dillerinin basitliği ve interaktivite yetkinliğiyle, derlenen dillerin performans ve verimliliğini birleştirdiğine vurgu yapılıyor. Apple, Swift’in ayrıca ortak programlama hatalarının bütün kategorilerini göz önünde bulundurarak geliştiricilere daha güvenli ve güvenilir kod yazma olanağı tanıyacak. Objective-C koduyla birlikte var olan Swift halihazırda kullanılan uygulamalara da rahatça entegre edilebilecek. Swift kodunun çıktısını anında gösterecek olan Playground Swift de kod yazımını mükemmel bir biçimde interaktif bir hâle dönüştürecek.

Swift kodu hem C hem de Objective-C kodlarıyla aynı uygulamada yer alarak geliştiricilerin halihazırda üzerinde çalıştıkları uygulamaları oluşturmaya devam etmelerine olanak tanıyacak. Swift, geliştiriclerin Apple’dan uzun bir zamandır duymayı beklediği bir yenilik ve hiç şüphe yok ki dün gerçekleştirilen açılış toplantısının da en önemli duyurularından biri.

swift 3

Söz konusu yeni programlama dilinin ne gibi sonuçlar doğuracağının görülmesi için biraz zaman geçmesi gerekiyor. Swift’i yakından tanımak isteyenler için Apple, iBooks Store’da Türkiye mağazasından da indirilebilen 500 sayfalık bir kitabı erişime sundu. Geliştiricilerin indirip kullanmaya başlayabileceği Xcode 6 beta’da yer alan Swift desteği sayesinde yazılımcılar şimdiden bu yeni programlama dilini kullanmaya başlayabilirler.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Apple’dan iOS ve OS X uygulamaları için yeni bir programlama dili: Swift” için 2 cevap

  1. Melih Uçar dedi ki:

    Swift için Türkçe kaynak sunan web sitesi: http://www.swiftturkiye.org

  2. M. Arna dedi ki:

    Bazı sistemlerde bağdarlama yazmak zor gibi görünüyor.