reklamı kapat

POPÜLER

apple

Apple ücretsiz kodlama öğretiyor

Apple, kodlama öğrenmek isteyenlere güzel bir fırsat sunuyor. Şirket, 5-11 Aralık tarihleri arasında tüm Apple Mağazaları’nda ücretsiz kodlama saati atölyeleri düzenleyeceğini duyurdu. Bilgisayar Bilimleri Eğitim Haftası’nı kutlamak amacıyla 487 Apple mağazasının tümünde düzenlenecek atölyelerde code.org’un programlama dersleri aracılığıyla bilgisayar bilimlerine ilişkin temel bilgiler öğretiliyor.

Bu yıl birçok Apple mağazasında düzenlenecek olan Kodlama Saati programları, kodlamayı hayata geçiren ücretsiz yeni iPad uygulaması Swift Playgrounds’u da içerecek. Swift Playgrounds’un interaktif arayüzü, kodlamaya yeni başlayan kişileri, Apple’ın kolayca öğrenilebilen programlama dili Swift’i keşfetmeye teşvik ediyor. Swift, profesyonel geliştiriciler tarafından birinci sınıf uygulamalar oluşturmak için kullanılıyor.

Mağazalarda düzenlenen atölyelere ek olarak, Apple, Kodlama Saati’ni okullara ve toplum merkezlerine yaymak için ders fikirleri, grup aktiviteleri ve daha fazlasını sunan ücretsiz bir eğitmen kılavuzu da dahil olmak üzere bir dizi araç geliştirdi. ABD’deki öğretmenlere destek veren ücretsiz ve profesyonel bir kendi kendine öğrenme programı olan Apple Teacher’a, iPad’de Swift Playgrounds ile kodlama öğrenmeye ve öğretmeye yönelik kaynaklar, rozetler ve onay süreci eklendi.  Apple, 100 milyon ABD doları tutarındaki bütçesi ile yeterli donanımı olmayan 114 okula teknoloji, servis ve destek sunmak için iş birliği yapıyor. Bu kapsamda Apple, ABD’deki ConnectED okullarına kendi Kodlama Saati atölyelerini düzenlemeleri için gereken malzemeleri ve kaynakları sunacak.