reklamı kapat

POPÜLER

Çocuklara özel Türkçe kodlama kitabı

Çocukları kod yazımına alıştırmak ve sevdirmek için global alanda pek çok çalışma, ürün ve eğitim devam ederken bir atılım da Türkiye’den geldi. Bahçeşehir Üniversitesi STEM Merkezi, Pusula Yayıncılık iş birliğiyle hazırlanan “Çocuklar İçin Kodlama” kitabıyla tüm çocukları kodlama, yazılım ve programlama dünyasıyla tanıştırmaya hazırlanıyor.

Dört yaş ve üstü çocukları hedef alan Çocuklar İçin Kodlama kitabında, çocukların öğretmenleri ya da ebeveynleri rehberliğinde algoritma ve programlamaya ilişkin temel kavramları öğrenmesi amaçlanıyor. Çocukların anlayabileceği şekilde hazırlanan özel grafikler ve anlaşılır bir dille aktarılan programlar, çocukların yazılımdan soğumadan programlama üzerine çalışmasını sağlıyor. Google’ın görsel olarak program geliştirilmesini sağlayan kütüphanesi Google Blocky, MIT tarafından geliştirilen çocuklara yönelik web temelli platform Scratch ve Microsoft gibi bilişim firmaları taraıfından desteklenen code.org‘un kullanımına ilişkin detaylarında bulunduğu kitap, ücretsiz erişilebilen kaynaklar aracılığıyla pek çok çocuğu bu alanda projeler geliştirmeye yöneltiyor.

Yazar Zafer Demirkol tarafından azırlanan kitap bugün itibarıyla tüm kitapçılarda ve çevrim içi kitap satış mağazalarında yerini alacak. Ayrıca daha detaylı bilgi için resmi internet sitesini de ziyaret edebilirsiniz.