reklamı kapat

POPÜLER

Turkcell
Turkcell
Turkcell

Turkcell’den çocuklara kodlama eğitimi

Çalışan eğitimleri ve performans geliştirme çalışmalarıyla öne çıkan Turkcell, bu kez 2. kuşak Turkcell’liler için özel bir projeye imza attı. “Turkcell’in Çocukları Geleceği Yazıyor” sloganıyla hayata geçirilen programla, Turkcell çalışanlarının çocuklarına kodlama eğitimi veriliyor. İstanbul, Ankara ve İzmir’de tamamlanan eğitimlerin ardından program, bölge ofislerine de taşınıyor.

İlk aşamada İstanbul, Ankara ve İzmir’de başlatılan proje kapsamında, toplam 415 çocuğa eğitim verildiği belirtiliyor. Temel bilgisayar kodlama konularını eğlenerek öğretmeyi hedefleyen eğitim programı sonrasında, çocuklara karmaşık sorunlara esnek çözümler bulmak konusunda farklı kabiliyetler kazandırılması hedefleniyor. Yaş gruplarına göre verilen Code.org, MIT Scratch ve MIT App Inventor eğitimleriyle çocuklar temel bilgisayar programlama konularını eğlenerek öğreniyor. Çocuklar kendi oyun ve animasyonlarını yapabilecek; yepyeni Android uygulamalarını geliştirebilecek seviyeye geliyor. Çocukların gelişimi ve geleceğe en doğru şekilde hazırlanması için geliştirilen bu eğitim sonrasında çocuklara Turkcell Akademi sertifikası da veriliyor.

Turkcell’in öncü olduğu çocuklara kodlama eğitimi neden önemli?

Tüm dünyada kabul gören kodlama eğitimleri birçok açıdan çocuğun güncel teknolojiye uyum sağlamasına destek olurken, sosyal hayatta da başarılı olmasını sağlıyor. Dünyadaki uzmanların hem fikir olduğu konularında başında, kodlama eğitiminin çocuklara erken yaşlarda ilk ve en önemli hayat derslerini vermesi yer alıyor. Bu eğitimler sonrasında ortaya çıkan sonuçlar, çocukların hata yapmaktan korkmadığını, konfor alanlarından çıkarak risk aldıklarını ve problem çözmek için girişimde bulunduklarını gösteriyor. Böyle bir eğitimi parçası olan çocuklar aynı zamanda, öğrenme ve öğretme kabiliyetini de geliştiriyor, özgüveni arttırıyor.

Kodlama eğitimi alan çocukların, okul derslerinde öğretilen konuları daha anlamlı hale getirdiği ve gerçek hayatla ilişkilendirdiği de gözlemleniyor. Bu sayede çocukların okula gitme ve yeni bilgiler öğrenip hayatta uygulama istekleri artıyor. Bilişim teknolojileri sayesinde başarıyla tanışan çocukların, yaratıcılığı da kodlama eğitimleriyle gelişiyor, geleceğe dönük projelerin geliştirilmesi erken yaşlarda başlıyor.

Video