reklamı kapat

POPÜLER

Sphero’nun robot topu çocuklara kodlamayı öğretiyor

Akıllı telefonla kontrol edilebilen oyuncak top Sphero, 2014’te eğitim odaklı SPRK girişimini duyurmuş, çocuklara kodlama ve programlama öğretmeye soyunmuştu. İkinci büyük güncellemesini SPRK+ ile alan robotik top Sphero, yeni yeteneklere de kavuştu.

Bu defa çizilmelere karşı dayanıklı gövdeyle gelen yeni Sphero SPRK+, artık akıllı telefon ve tabletlerle tek dokunuşla eşleştirilebiliyor. Hem iOS hem de Android işletim sistemli mobil cihazlarla kontrol edilebilen cihaz okullarda kullanılacağı için darbe ve düşmelere dayanıklı olarak dizayn edilmiş. Ayrıca Sphero SPRK+ suya da dayanıklı.

Sphero SPRK+’ın tamamlayıcı uygulaması SPRK Lightning Lab, iOS ve Android kullanıcıları için indirilmeye sunuldu. Öğrenci ve öğretmenlerin proje, ders, aktivite ve programlarını paylaştığı bir topluluk oluşturarak birbirine ulaşımını sağlayan bu uygulama, çocuklara kod yazmayı eğlenceli bir yolla öğretmeyi amaçlıyor. Uygulamada hem Sphero’nun hem de diğer kullanıcıların dersleri bulunuyor. Uygulamada sürükle-bırak yapmak kadar basit, adım adım kodlama yöntemleri de mevcut; Sphero’nun hareketlerini programlamayı sağlamak için çocukları yaratıcı düşünmeye yönlendiren projeler de.

sphero SPRK plus app
LED ışıklara sahip robot top Sphero’nun dönüşler yapabilmesini ve hızlanıp yavaşlayabilmesini sağlayan bir motoru bulunuyor. Şeffaf olduğu ve içindeki mekanizma dışarıdan görülebildiği için tasarımıyla da çocuklar açısından ilgi çekici. 130 dolarlık SPRK+, Sphero’nun web sitesinde satışta.

Kod yazarak robotun hareketlerini yönetmeyi sağlayan ve bu yolla bilgisayar programcılığını öğretmeyi hedefleyen Sphero, okul çağındaki çocuklara kodlamayı eğlenceli yoldan öğretmeyi amaçlayan pek çok girişimden sadece biri.