reklamı kapat

POPÜLER

BTK’dan adil kullanım kotasına yönelik yeni düzenleme

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), neredeyse hiçbir kullanıcının memnun olmadığı adil kullanım kotası hakkındaki yeni eylem planını açıkladı. Önce kötü haberle başlamak gerekirse, adil kullanım kotası maalesef kalkmıyor. Ancak yeni düzenlemeyle birlikte daha “mantıklı” boyutlara geliyor.

2016 yılı iş planını paylaşan BTK, 50 sayfalık raporunda hepimizin merakla beklediği adil kullanım kotası hakkındaki çalışmalarını da paylaştı. Kota ne yazık ki kalkmıyor ancak kotayla birlikte gelen veri indirme hızının düşme aralığı biraz daha yükseliyor. Yani örneğin adil kullanım noktasına ulaştıktan sonra internet hızınız 3 Mbps’ye düşüyorsa bundan sonra tahminen 5 Mbps’ye düşmüş olacak. Ancak ilerleyen dönemlerde açıklanacak olan rakamların yine kimseyi memnun etmeyeceği kesin gibi. Zira 100 Mbps internet paketi olan biri için 5 Mbps bile neredeyse karanlık 56K’lı dönemlere eş değer.

Sabit ve mobil interneti kapsayan yeni düzenlemeye ilişkin çalışmalar Ağustos 2016’da tamamlanacak. BTK’nın yayınladığı raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“BTK’dan adil kullanım kotasına yönelik yeni düzenleme” için 9 cevap

 1. Ertan Can Atik dedi ki:

  Hiç yoktan iyidir, zamanla adam akıllı hal alır herhalde.

 2. Emre Akdağ dedi ki:

  Adil kota hiç adil değil 😀

 3. teknosmart dedi ki:

  change.org/akk ile o kadar imza topladık yükselte yükselte 5 mb e mi yükseltecekler. ayıp gerçekten.

 4. selim dedi ki:

  Serbest girişimi ve dolayısıyla kapitalist düzeni desteklemek gerekirken; devlet regülasyonlarıyla, makroekonomik verimliliği arttırmak ve tüketici mağduriyetini minimum seviyeye indirmek gerektiğini hiçbir zaman unutmamak lazım.

 5. garenyondem dedi ki:

  “‘e kadar” ibaresine de bir yorum yapsalardı bari.

 6. Mustafa dedi ki:

  5 olacağı belli değil. O editörün tahminen verdiği bir değer sanırım ama muhtemelen 5-6 civarı olur zaten. Az ama en azından biraz daha artmış olur.

 7. Hüseyin dedi ki:

  Zaten 5 Mbps’ı geçen bir bağlantı görmüyoruz 🙂

 8. Ahmet Sivri dedi ki:

  Amaç nedir adil kullanım kotasındaki yani hız düşünce ne oluyor yemin ediyorum saçmalıklar ülkesiyiz .

 9. Fatih dedi ki:

  Zaten 16 mbit kadar dedikleri 8 i goruyordu en fazla 5-6 civarida iyidir ilk adim olarak tesekkurler BTK adamsin