reklamı kapat

POPÜLER

adil kullanım kotası

Adil Kullanım Kotası sonrası ilk resmi internet kullanım rakamları açıklandı, sonuç şaşırttı!

Adil Kullanım Kotası (AKK)’nın kaldırılmasının ardından ilk resmi internet kullanım sonuçları açıklandı. Buna göre, internet kullanımlarında aylık 10 GB’lık bir artış söz konusu.


Bildiğiniz üzere bu yılın başlarında Adil Kullanım Kotası(AKK) kaldırılmış, internet kullanıcıları da biraz olsun rahat nefes almıştı. Türkiye’de internet kullanımlarına dair kararlar hep tartışma yarattı. 1 Ocak 2019 tarihi itibarıyla Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK)’nun kararıyla kaldırılan AKK, yeni tartışmaları da beraberinde getirmişti. İnternet kullanıcıları internetteki kotanın kalkmasıyla internet hızlarının düşeceğinden endişe etmeye başlamıştı. Sanılanın aksine internet hızlarında bir düşüş yaşanmasa da anlamlı bir yükseliş de söz konusu değil. Yayınlanan internet kullanım verilerine göre, ufak da olsa internet hızlarının yükselmesiyle beraber, kullanımlarda aylık 10 GB gibi bir artış olduğu görülüyor. AKK’nin kaldırılmasıyla internet abonelerinin kullanımlarındaki farklılıklar da görülmeye başladı. AKK’nin kaldırılması sonrası internet kullanıcılarının daha fazla internet kullanıp kullanmadığı incelendi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Adil Kullanım Kotası sonrası internet kullanımlarında değişimler oldu

adil kullanım kotası

Bu yılbaşı itibariyle Türkiye’nin internet kullanımları için yeni bir dönem başladı. Bu kapsamda Adil Kullanım Kotası (AKK) ya da Adil Kullanım Noktası (AKN) olarak adlandırılan kavram kaldırılmış, kullanıcıların internette daha özgür gezinmeleri sağlanmıştı. Böylelikle kota aşıldığında internet hızları da düşmüyor. Şimdi ise konuya dair ilk resmi veriler yayınlandı.

Habertürk’ten Necdet Çalışkan’ın haberine göre, internet kullanımları artarken, hızlarda küçük yükselmeler yaşandı. İnternet sağlayacıları da AKK’nin kaldırılmasıyla yeni internet paketleri sunmaya başladı. Hızlar ve fiyatlar konusunda tam bir yarışın yaşandığı dönemde ise, kampanyalar ile kullanıcılar internete doydu diyebiliriz.

adil kullanım kotası

AKK kalkmadan önce hız dağılımı

adil kullanım kotası

AKK kalktıktan sonra hız dağılımı

BTK’nın açıkladığı ”Türkiye Haberleşme Sektörü 2019 Yılı 1. Çeyrek Raporu” isimli raporda AKK kalktıktan sonra sabit internet kullanıcılarının 10 GB daha fazla internet kullandığı, mobil kullanıcılarınsa aylık kullanımlarının 6.6 GB olduğu görülüyor. Bununla beraber sabit internet kullanıcıları da ilk kez 100 GB’ın üstüne çıkarak 97,5 GB’tan 107,5 GB kullandığı gözlendi. Bu artış, Türkiye’de sabit internette 3 aylık dönemler itibariyle en büyük artış olarak kayıtlara geçiyor.

Pasta grafiğe baktığımız zaman ise görüldüğü üzere AKK kalkmadan önce kullanıcılar hız dağılımında yüzde 67,8’lik kısımda 10 Mpbs ile 30’dan düşük olmak kaydıyla, 30 Mpbs aralığında bir hıza sahiplerken, AKK kaldırıldıktan sonra, bu dağılımın değiştiğini görüyoruz. Yüzde 37,8’lik kısım 16 Mpbs ile 24 Mpbs aralığında internet hızına ulaşırken, yüzde 21,9’luk kısım 24 Mpbs ile 35 Mpbs aralığında hıza ulaştı.

Yine grafikte en yüksek internet hızı 100 Mpbs verileri değerlendirilmeyecek kadar az olduğu için, 50 Mpbs ve 100 Mpbs aralığında olan hızları baz alarak değerlendirelim. Öncelikle bu hız aralığında da yüzde 0,3’lük bir artış söz konusu. AKK öncesi 1,3 olan hız yüzdesi, AKK sonrası 1,6’ya yükselmiş.

Kullanıcılar nezdinde bu hızlar nasıl değerlendirilir bilmiyoruz, ancak sabit ve mobil internet kullanımlarının artması kullanıcıların AKK’nin kaldırılmasını olumlu karşıladığı görülüyor.

İlginizi çekebilir

Bu da oldu: Küresel ısınmaya karşı buz dağı üreten denizaltı