reklamı kapat

POPÜLER

mahkum

Hapishanelerde “kodlama” öğreten kitaplara yönelik garip hamle

Hapishaneler kodlama öğreten kitaplar için yeni bir adımla yasaklanmasına karar verdi. İlginç gelişme Oregon Düzeltme Departmanı‘nın kararı sonrası ortaya çıktı.

Oregon Düzeltme Departmanı her yıl hapishanedeki mahkumlar için hangi kitapların sakıncalı olduğunu ve yasaklanacağını belirliyor. Bu yıl ise oldukça ilginç bir şekilde eğitim kitaplarının da sakıncalı kapsamına alındığı görüldü. Eğitim kitapları arasında en dikkat çekici sakıncalılar arasında kodlama ve bilgisayar öğrenme kitapları yer alıyor. Kansas Düzeltme Bakanlığı ise yaklaşık 7.000 kadar kitap ve derginin yasaklanması gerektiğini düşündü. Bunun yanında bakanlık güvenliği tehdit edebilecek kitap ve dergileri sansürlediğini söylüyor. Ancak bu kararlara karşı çıkanlar ise, listenin büyüklüğünün ve sansür kuralları kapsamında yer alan geniş konuların, mahkumların eğitimini sınırladığını, cezaevinde geçirdikleri zamanı çok daha dayanılmaz hale getirdiğini ve daha sonra geri dönecekleri bir dış dünyadan daha fazla uzaklaşacaklarını iddia ediliyor.

Salem Reporter tarafından elde edilen halka açık kayıtlara göre, Oregon Düzeltme Departmanı posta odasından geçerken programlama ve teknoloji ile ilgili düzinelerce kitabı yasaklayarak mahkumların eline geçmelerini engellendi. Devlet kurumunun yasakladığı 1.600 kitap başlığını gösteren kamu kayıtlarını yayınladı. Bu listede yer alan her kitap ayrı ayrı sakıncalı mı değil mi diye kontrol ediliyor. Ancak departman şimdi programlamaya ilişkin birçok kitabı genellikle “bilgisayar programlaması” olan kitapları değerlendirirken  “tehdit eden materyal” olarak belirtti. Bu kalabalık listede teknoloji hakkında oldukça fazla kitap yer alıyor. Bunlar arasında, Blockchain Devrimi , Yeni Başlayanlar İçin Python Programlama, Bilgisayar Donanım ve Yazılımlarının Gizli Dili ve Aptallar için Windows 10 gibi kitaplar sakıncalı olarak görülen kitaplar arasında yer aldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kodlama öğreten kitaplar tehlikeli değildir

Ancak hackerlık öğreten kitapların yasaklanması yerinde bir önlem olabilir zira, geçen yıl hapishanede yaşanan bir hackleme olayında 225.000 dolar kredi hırsızlığı yapıldı.  Black Hat Python‘un yazarı Justin Seitz ise konuya dair: “Kitabımın listede yer almasından hiç şaşırmadım” dedi. “Daha şaşırtıcı olanın diğerlerinin, daha temel olanlardan bazıları olduğunu düşünüyorum. Bir programlama dilini kendi başına öğrenmek tehlikeli değildir. ” diyerek sakıncalı kitaplar arasında yer alan eğitim kitapları kararını eleştirdi.

Oregon DOC yöneticisi Kelly Raths, ise bu kitapların sakıncalı eserler arasında yer almasının nedenini hapishane sisteminin hacklenmesinin önüne geçilmesi amacıyla olduğunu söyledi. Bunun yanında hapishane güvenliğini korumak zorunda olduklarını söyleyen Raths, bu kitapların mahkumları diğer mahkumlarla haberleşme aracı olarak kullanılabileceğini ve konuya dair önlem almazlarsa güvenliğin tehdit edilebileceğini söyledi.  Departmansa bu tehditi hafifletmek için mahkumların bilgisayarlar hakkında ne kadar şey öğrenebileceklerini engelliyor.

İlginizi çekebilir

Bir kitap ayracı kadar ince okuma ışığı: Nemuix