reklamı kapat

POPÜLER

Telegram

Mesajlaşma uygulaması Telegram yeni özelliklere kavuşuyor

Telegram, Türkiye’de WhatsApp kadar popüler olmasa da dünyada oldukça popüler bir mesajlaşma uygulaması. Uçtan uca şifreleme özelliği bulunan uygulama, yeni güncellemesiyle önemli özelliklere kavuştu.

WhatsApp’a kıyasla sınırları daha geniş olan Telegram, kullanıcılar nezdinde bu özelliğinden dolayı tercih sebebi oluyor. Aynı zamanda uçtan uca şifreleme ve mesajların izlenemiyor oluşu uygulamayı güvenli ve özgür kılıyor. Telegram 5.8 güncellemesiyle sunduğu özelliklerine yenilerini ekliyor. Yakındaki kişiler özelliği ile, telefon numarasını bilmediğiniz birisiyle konum üzerinden mesajlaşabiliyorsunuz. Bu özellik kapsamında sohbet ekranının üst kısmına “Kişilere Ekle” isimli yeni bir düğme eklendi. Bu sayede size mesaj gönderen kişiyi rehberinize hızlı bir şekilde ekleyebiliyorsunuz. Diğer gelen yeni özellik ise kişi engelleme oldu. Ancak yine de en önemli özellik olarak söyleyebileceğimiz konum tabanlı “Yakındaki Kişiler” özelliği oldukça faydalı olacak gibi duruyor. Eğer güncellemeyi telefonunuza indirdiyseniz ve herhangi bir yerde tanıştığınız birisiyle mesajlaşmak istiyorsanız onun numarasını istemenize gerek kalmıyor. Eğer uygulama üzerinden Rehber > Yakındaki Kişileri Ekle özelliği her iki taraf için de açıksa rahatlıkla konuşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Telegram için gelen diğer özellikler: Yerel Grup oluşturmak

Bu özellik, konum tabanlı gruplar oluşturmanıza olanak sağlıyor. Grubu adlandırmanız, bir resim vermeniz ve konumu onaylamanız isteniyor. Sahipliği aktarma özelliği ile başka bir yöneticiye tam haklar vererek grupların ve kanalların sahipliğini devredebilirsiniz. Gelişmiş bildirimlere dair özellik ile artık bildirimler ve sesler ayarlarında eklediğiniz belirli sohbetler için mesaj önizlemelerini değiştirebilirsiniz. Bildirim İstisnalarında Arama ve ‘Tümünü Sil’ araçlarını da kullanabileceksiniz.

iOS uygulamasına özgü diğer özellikler

iOS için Telegram uygulaması, Siri’yi kullanarak kullanıcıların insanlarla sohbet açmasını sağlayan “Siri Kısayollarını” getiriyor. Görünüm ayarı, tema önizlemelerini uygulamadan önce  kolaylaştırmak için yenileniyor.

İlginizi çekebilir

Telegram X ilk bakış