reklamı kapat

POPÜLER

en verimli araç Eximus IV

Karşınızda dünyanın en verimli aracı: Eximus IV [Video]

Yeni otomobiller verimliliğe hiç olmadığı kadar büyük önem veriyor. Bu konu Dünya için büyük önem arz ediyor. En verimli araç rekoru ise artık Eximus IV modelinin elinde.

Her yıl Delsbo Electric yarışması kapsamında bir araya gelen öğrenciler dünyanın en verimli elektrikli araç modelleri üzerinde çalışmalar gösteriyor. Ray üstünde yapılan denemelerde bu yılın galibi ise Eximus IV olmuş durumda. Yarışmanın tüm rekorlarını geride bırakan elektrikli araç, 687 MPGe (benzin eşdeğeri galon başına mil) (0.34 l/100km) değeriyle dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Firmadan yapılan açıklamaya göre Eximus IV, çay kaşığını dolduracak kadar benzin ile 75 km yol yapılabilecek bir verimliliğe ulaşıyor. Dalarna ve Chalmers Teknik Üniversiteleri tarafından hazırlanan Eximus IV’ün yeni rekoru kişi başına / kilometre başına 0.603 watt saat olarak açıklanıyor. Denemede yarışma kuralları gereği ortalama ağırlığı 50 kg olan 6 kişiyi taşıyan araç, bu başarısını uçaklarda kullanılan ultra hafif  materyallerden üretilmesine borçlu.

en verimli araç Eximus IV
en verimli araç Eximus IV
en verimli araç Eximus IV
en verimli araç Eximus IV
en verimli araç Eximus IV
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dünyanın en verimli araç modeli Eximus IV, özel bir proje

Verimlilik temiz gelecek için büyük önem arz ediyor. Her aracın sürekli olarak daha verimli hale getirilmesi hedefleniyor. Bunun için devletler de boş durmuyor. Yeni yasal sınırlamalar ile çevreye olan insan etkisinin azaltılması içi uğraşılıyor. Uzun yıllar önce alınması gereken kararlar biraz geç alınıyor ancak yine de gelecek için önemli adımlar atılıyor.