reklamı kapat

POPÜLER

elektrikli araçlar

Elektrikli araçlar soğukta ne kadar menzil kaybı yaşıyor?

 - Güncelleme: 05 Şubat 2024 09:18

“Modern elektrikli araçlar soğukta ne kadar menzil kaybı yaşıyor?” Bu soruya cevap veren yeni bir test daha gerçekleştirildi.

Tamamen elektrikli araçlar lityum-iyon bataryalar üzerine kuruluyor ve bu bataryalar soğuk havalarda normalden daha az menzil sunuyorlar. Peki burada tam olarak ne kadarlık bir düşüş oluyor? Burada spesifik olarak bir değer vermek çok zor çünkü menzil düşüşü araçtan araca çok ciddi seviyede değişiklik gösteriyor. Örneğin Mercedes-Benz imzalı bir elektrikli araç çok soğukta Çinli bir elektrikliden daha fazla menzil kaybedebiliyor. Geçtiğimiz yıl içinde yapılan Çin ve Norveç merkezli testler, seçilen araçların şirketler tarafından aktarılan resmi menzil değerlerini ve çok soğuk şartlarda sundukları gerçek menzil değerlerini karşılaştırmıştı. Norveç merkezli testlerde soğuktan en az etkilenen araç Tesla Model S olmuş, Norveç testinde soğuktan dolayı en çok menzil kaybeden araç ise Toyota bZ4X 2WD olmuştu. Bu sefer Motor.no internet sitesi tarafından Norveç’te yapılan güncel bir test ses getirdi. 23 farklı tamamen elektrikli aracı -1 ila -5 derece hava sıcaklığında gerçek yol testlerine alan site, sürpriz olan bir lideri karşımıza çıkardı. 555 km WLPT menzili açıklanan Çinli elektrikli HiPhi Z, soğuk havada 522 km menzil sunmayı başararak en az kayıp gören araç olarak öne çıktı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Burada en kötü performansı gösteren araç ise Toyota bZ4X 2WD oldu. Resmi olarak 460 km WLTP menzili açıklanan araç, soğuk hava şartlarında ancak 313 km yol yapabildi. Testlerde kötü performans gösteren araçlardan birisi de Tesla Model 3 Long Range oldu. Resmi olarak 629 km WLTP menzili açıklanan araç, soğuk hava şartlarında yüzde 30 kayıpla ancak 414 km yol yapabildi. Volvo C40 da iyi bir sonuç ortaya koymadı. Resmi olarak 577 km WLTP menzili açıklanan araç, soğuk hava şartlarında 395 km yol yapabildi. Teste giren tüm araçlar için sonuç şöyle oldu:

Elektrikli araçlar ve soğuk hava performansları yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER