reklamı kapat

POPÜLER

Vision E

Elektrikle birlikte vRS rozeti de zenginleşiyor; Skoda’dan heyecan yaratan açıklama

12 Temmuz 2018

Skoda’nın önemli isimlerinden birisi olan Alain Favey, elektrikli modellerle birlikte Fabia RS’in dönüşüne de yeşil ışık yakmış durumda.

Şu sıralar Kodiaq’ın RS versiyonu için çalışmalarına devam eden Skoda, Volkswagen grubunun içerisinde yer alan diğer markalar gibi bir yandan da 2020’ye hazırlanıyor. Meraklılarının anımsayabileceği üzere pek çok markanın elektrikli oyuncularını sırasıyla oyuna sürmeyi planladığı bu iki yıllık periyot, “ne ekersen onu biçersin” sözünün doğrudan tecrübe edileceği bir süreç olacak. Kısacası yaklaşmakta olan tarihte, doğru analizler üzerinden atılacak adımların önemi çok fazla. Şu aşamada Skoda cephesinin elektrik kısmında akıllara kazınan iki modeli olduğunu söyleyebiliriz. Bunlardan ilki 2017 yılında tanıştığımız Vision E, diğeriyse geçtiğimiz mart ayında görünen Kamiq. Beklenildiği gibi alandaki ilk adımını SUV sınıfında yer alan bir model üzerine planlayan Çek üreticinin görünüşe göre çok daha dikkat çekecek hamleleriyle karşılaşmaya hazır olmamız gerekiyor. Öyle ki, markanın Satış ve Pazarlama Müdürü Alain Favey‘in yaptığı açıklamalar bizleri performans anlamında dönüşlerin ve güzel bir değişimin beklediğini işaret etmekte.

Vision E

vRS versiyonları zenginleşecek

2020 yılı geldiğinde Vision E tabanlı olarak seri üretime geçirilecek ilk elektrikli modeli piyasaya sunacağı netleşen Skoda, dönüşüme performans rozetini de dahil edeceğinin sinyallerini veriyor. Favey’e göre eRS olarak da nitelendirilebilecek olan bu rozeti 2022 itibarıyla sokaklarda görmeye başlayabiliriz. Açıklamalarında; “Gelecekte sunacağımız otomobiller için vRS versiyonlarının da sunulacağını söyleyebilirim. Bu rozete sahip modeller, performans noktasının yanında tasarım ve sürüş deneyimleriyle fark yaratma iddiasını taşıyacak. 2020 yılında Vision E tabanlı olarak sunacağımız ilk modelle Skoda müşterisi olmayanların da ilgisini çekmek istiyoruz. Model, elektrikli otomobillerin ne kadar güzel olabileceği konusunda insanlara fikir verecek. Elektrikli otomobiller geleneksel yapıda olanlara göre biraz daha pahalı. Eğer insanlara ucuz olmayan bir şey satmak istiyorsanız, bunun etkileyici olduğundan emin olmalısınız.” diyerek menzil konusunda 480 kilometre seviyelerinde seyredileceğini belirtti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bunun yanı sıra Fabia‘nın geleceğiyle ilgili de önemli açıklamalarda bulunan Favey, son olarak 2014’te sokaklarda gördüğümüz vRS versiyonunun da değerlendirilme aşamasında olduğunu dile getirdi. Fabia’nın yeni jenerasyonu için 2020 yılı sonrasına göz kırpan yönetici, bu jenerasyonla birlikte vRS rozetinin de gelebileceğini söylerken, henüz hiçbir şeyin kesin olmadığının da altını çizdi. Kodiaq RS’i bu yılın son çeyreği içerisinde karşımıza çıkarmaya hazırlanan Skoda’nın, performans karakterini geniş bir çapta düşünüyor olması kısa sürede daha fazla gündeme gelecek gibi. Bekleyip göreceğiz.