reklamı kapat

POPÜLER

Telegram

Popüler uygulama Telegram’a ciddi bir yasak daha

Uzun süredir hayatımızda bulunan şifreli mesajlaşma uygulaması Telegram, yasaklar ile gündeme gelmeye devam ediyor. Uygulama yine büyük bir ülkenin yasağıyla karşı karşıya.

Gerçekten uçtan uca şifreli iletişime dayanan Telegram, biliyorsunuz geçtiğimiz ay Rusya‘da yasaklandı. Hükümet ile kullanıcı verilerini paylaşmayı reddettiği için yasaklanan popüler uygulama, şimdi benzer bir yasakla İran’da da karşı karşıya kaldı. İran “ulusal güvenliği korumak” adına Telegram’ı yasakladığını duyurdu. Son dönemde artan hükümet karşıtı gösterilerde halkın organize olmak için kullandığı söylenen uygulama, 40 milyondan fazla kişiye hizmet veriyordu. Reuters’ın haberine göre yasak ile alakalı olarak İran devlet televizyonunda “İran vatandaşlarının, sosyal mesajlaşma uygulaması Telegram’la ilgili şikâyetler ve uygulamanın yasadışı faaliyetlerine karşı güvenlik kuruluşlarının talepleri doğrulduğunda mahkeme İran’da Telegram kullanımını yasaklamıştır” denildiği belirtildi.

Telegram 2018’e iyi başlamadı

Uygulama hatırlarsınız geçtiğimiz aylarda hiç beklenmedik bir şekilde Apple tarafından App Store’dan kaldırılmıştı. Daha sonra açıklandığı kadarıyla uygulama çocukları cinsel olarak istismar eden içerikler nedeniyle kaldırıldı. Kullanıcılar arasında dağıtımı yapılan bu içerikleri fark ettiği anda uygulamayı marketin dışına alan teknoloji devi, konu hakkında hem gerekli resmi kurumlara hem de şirkete bildirimde bulunduklarını açıklamıştı. Bu içerikler temizlendikten sonra markete geri gelen uygulama, bundan sonra da hiç normal zamanlar geçirmedi.

İlgili Video

Şirketin yeni uygulaması