reklamı kapat

POPÜLER

Telegram X

Şifreli mesajlaşma uygulaması Telegram’a Apple darbesi! [Video] [Güncellendi]

Uzun süredir hayatımızda bulunan şifreli mesajlaşma uygulaması Telegram, bugün beklenmedik bir olayla gündeme geldi. Teknoloji devi Apple, popüler uygulamayı App Store’dan kaldırdı.

Gerçekten şifreli iletişime dayanan Telegram, bugün itibariyle App Store‘dan kaldırıldı. Uygulamanın “uygunsuz içerik” barındırıyor olmasıyla kaldırdığı söylenirken, bu içeriklerin ne olduğu henüz tam olarak bilinmiyor. Markete ne zaman geri döneceği de bilinmeyen uygulama, en kötü günlerinden birisini yaşıyor. Büyük bir kullanıcı kitlesinin aktif olarak kullandığı uygulama, tam da yeni uygulama Telegram X‘in kullanıma sunulduğu gün büyük darbe aldı. Bu durum uygulamayı yüklemiş olan kullanıcıları ise şu an etkilemiyor.

Telegram X

Telegram X nedir?

Şirketin bugün kullanıma sunduğu “deneysel” yeni uygulaması Telegram X, şu an için Android platformunda yer alıyor. Apple tarafında da test edilen ancak orijinal ile birlikte kaldırılan uygulama, söylendiği kadarıyla sıfırdan yazılmış. Yani uzun yıllardır üst üste binen kodlardan arındırılmış şekilde tasarlanan uygulama, TDLib üzerine kurularak her açıdan çok daha yüksek performansa odaklanıyor. Animasyonlar dahil birçok konuda daha seri olan bu sürüm, yeni jenerasyon olarak lanse ediliyor. Henüz deneysel olan yani orijinalin yerini alıp almayacağı bilinmeyen X, aşağıdaki adresten Android cihazlara yüklenebiliyor.


Güncelleme: İki uygulama da sorunların çözülmesiyle an itibariyle Apple App Store’daki yerlerini tekrardan aldı. Uygunsuz içeriklerin ne olduğu ise açıklanmadı.