reklamı kapat

POPÜLER

telegram

Rusya’nın Apple’dan “yardım” isteği

Rusya‘nın Telegram krizi bitmek bilmiyor. Nisan ayında Telegram kullanımını yasaklayan Rusya, şimdi de Apple’a konuyla ilgilenmesi için yasal bildiri yolladı.

Popüler mesajlaşma uygulamalarından biri olan Telegram uçtan uca şifrelenmiş mesajlaşma deneyimi sunuyor. Rusya’nın veri talebine olumsuz dönüş yapan şirket ise kullanıcı verilerini paylaşmayacağını belirtmişti. Bunun üzerine Rusya mesajlaşma uygulamasının kullanımını yasakladı. Gerekçe olarak da mesajlaşma uygulamasının suçlular ve teröristler için güvenli bir mesajlaşma platformu sunması gösterildi. Ancak tüm yasaklara rağmen Rusya’da uygulama hala kullanılıyor. Uygulamanın kullanımı yüzde 15-30 arasında kesilebilmiş. Bunun sebeplerinden bir de Apple’ın Rusya App Store’unda uygulamayı hala kullanımda tutması.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple’a harekete geçmek için 1 ay süre

Rusya, Apple’ın App Store’dan uygulamayı kaldırmasını ve kullanıcılara bildirim gönderilmemesini talep etti. Yapılan açıklamaya göre Apple’ın harekete geçmesi için 1 aylık süresi var. Apple’a yasal açıdan bağlayıcı bir yazı gönderdiklerini belirten Rus yetkililer, Apple’ın reddetmesi durumunda ne yapacaklarını ise açıklamadı. “Apple bildiriye uymazsa ne olacak?” sorusuna “Gelecek eylemler üzerine şimdiden tahmin yürütmek doğru değil.” denildi.

Google ile de konuştukları bilinen Rus hükümeti, uygulamayı yasaklamanın doğru bir karar olduğunu çünkü uygulama içinde terör saldırı planları yapıldığını belirtiyor. Apple konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı. Ancak şirket daha önce de ülkelere göre düzenlemeler yapmış, Çin’de VPN uygulamalarını kaldırmıştı.

İLGİLİ HABERLER