reklamı kapat

POPÜLER

Apple Swift’i açık kaynak olarak sunuyor

Apple, bu yılın başlarında programlama dili Swift‘i açık kaynak olarak sunacağını söylemişti. Özellikle OS X, iOS ve watchOS için uygulama geliştirmek isteyen geliştiricileri yakından ilgilendiren bu sözünü şirket, yıl sonu itibarıyla tutuyor ve Swift’i açık kaynak haline getiriyor.

Apple, güçlü ve kullanımı kolay olarak tanımladığı açık aynak programlama dili Swift’i 2014’te kullanıma sunmuştu. Dün itibarıyla swift.org sitesi de kullanıma açıldı. Web sitesinde, Swift açık kaynağı ile ilgili teknik belgeler, topluluk kaynakları, Swift kaynak kodunu indirme bağlantıları gibi ayrıntılı bilgiler sunuluyor. 3D oyunlardan sosyal ağ uygulamalarına kadar pek çok türde yazılımın geliştirilmesine yardımcı olacak araçları geliştiricilerin kullanımına sunan Swift’in tüm geliştirici topluluğu için açık kaynak haline getirilmesi, bu programlama diline katkıda bulunabilir ve daha da fazla platforma taşınmasına yardımcı olabilir.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Apple Swift’i açık kaynak olarak sunuyor” için 2 cevap

  1. Emrah dedi ki:

    Eğer sitesinde dediği gibi swift linux ve ilerde diğer işletim sistemlerinde de (benim anladığım android ve windows) çalışacak ise o zaman öğrenmeye değer.Apple bir şey planlıyorsa , yapar arkadaşlar.

  2. Hurda dedi ki:

    sadece apple bilgisayarda yazabildiğimiz açık kaynak dil :)))