reklamı kapat

POPÜLER

Apple’dan modüler Apple Watch kayışı patenti

Google’ın modüler telefondan vazgeçmesi ve LG’nin modüler tasarımı bırakması gibi olaylar modüler tasarımlı cihazlar hakkında bazı soru işaretlerini akıllara getirmeye başladı. Motorola gibi bazı firmalar modüler tasarımı başarılı bir şekilde kullanıyor ancak bu alanda teknoloji firmaları genelde çekimser davranıyor ve birkaç deneme sonrasında geri çekilebiliyor. Peki modüler tasarımın akıllı telefonlar dışında nerede kullanılabilir? Apple’ın aldığı patent bu soruya iyi bir cevap veriyor.


Daha önce bazı giyilebilir cihaz üreticilerinin modüler akıllı saat denemelerine şahit olduk ancak teknoloji devlerinden böyle bir hamle görmemiştik. Apple’ın aldığı patentte saatin kayış kısmı modüler bir işlev görüyor ve cihaza farklı özellikler kazandırabiliyor. Patentte kayışın cihaza kamera dahil edebileceği veya harici bir pil görevi görebileceği belirtiliyor. Burada kesin sınırlar konulmuş değil ve dolayısıyla yenilikçi 3. parti firmalardan değişik kayışların gelmesinin önünde bir engel görünmüyor. Öte yandan Apple’ın sağlık alanına olan büyük ilgisi düşünüldüğünde kayış aracılığıyla aktivite veya sağlık takibi yapabilen yeni özelliklerin kullanılabileceği düşünülüyor.

Apple Watch Series 2 ile birlikte pil ve suya dayanıklılık odaklı bazı geliştirmeler yapılsa da cihazda beklenen sıçrama gerçekleşmedi. Ancak Apple bu patentini aldığı özellikleri cihaza dahil ederse yenilikçi bir Apple Watch modeliyle karşılaşmamız işten bile değil. Yine de bunun bir patent olduğunu ve kesin olarak cihazlarda kullanılacağı şeklinde bir düşüncenin oluşmaması gerektiğini belirtmekte fayda var.

YORUMLAR