reklamı kapat

POPÜLER

Apple

Apple’dan yeni patent başvuruları: home tuşuna trackpad, tüm ekrana parmak izi sensörü

Apple‘ın en son iPhone modeli olan 5S ile karşımıza çıkan ve büyük yankı uyandıran home tuşuna entegre parmak izi okuyucusunun etkisi henüz geçmeden Apple’dan daha büyük çaplı hamlelerin sinyalleri geldi. Apple’ın Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü’ne geçtiğimiz Mayıs ayında yaptığı son patent başvurusu yayınlandı. Başvuru ile Apple, home tuşuna yeni fonksiyonlar yüklemeyi planlıyor. Dosyaya göre home tuşu trackpad olarak kullanılabilecek. Trackpad özellikli tuşu Blackberry’nin Curve modelinden de hatırlayabiliriz.

Apple

Trackpad özellikli home tuşu ile, kullanıcıların tuş üzerinde parmağını bükme ve döndürme hareketleri sensör aracılığıyla algılanarak farklı işlevlerin yerine getirilmesi sağlanacak. Yine aynı sensör, tuşa basma süresini ve basıncını da algılayarak buna göre farklı tepkiler verebilecek.

Apple

DOKUNMATİK EKRANA ENTEGRE PARMAK İZİ OKUYUCU

Patent içerisinde yer alan bir diğer önemli gelişme ise tüm ekranın parmak izi okuyucu olarak kullanımına ilişkin yapılan başvuru. Bu patent ile Apple’ın parmak izi sensörünü dokunmatik ekran içerisine gömmeyi amaçladığı anlaşılıyor. Bu gelişmeyle birlikte, farklı kullanıcıların uygulamalara erişimlerine kısıtlama koyma gibi seçeneklerin kullanıma sunulabileceği örneğin bir kullanıcıya banka uygulamasına girme engeli konulabilirken bir başkasına oyunlara erişim engeli konulabileceği belirtiliyor.

Apple

Bu sıradışı yenilik ile Apple, sadece güvenlik amaçlı kullanımı geliştirmenin yanı sıra cihazın, kullanıcının tüm parmaklarını tanıyabilmesini sağlayarak farklı parmakla gerçekleştirilen komutlara farklı tepkiler verebilecek şekilde çalışmasını amaçlıyor. Patent başvurusu içinde yer alan bir çizimde piyano uygulamasının ekrana entegre parmak izi sensörü ile nasıl çalışacağı açıklanıyor. Apple’ın bu son patent başvurusuna genel olarak bakıldığında 180’i bağımsız olmak üzere toplam 464 talep bulunuyor. 600 sayfalık patent başvuru dosyası, Apple’ın ileride kullanıcılarla buluşturacağı yeni modellere ilişkin beklentileri artırıyor.