reklamı kapat

POPÜLER

Apple’ın yeni patenti 3D Touch’ı home tuşuna getiriyor

iPhone 7 ile ilgili ilk iddialar ortaya çıktığında home tuşunun kaldırılabileceği söyleniyordu. Ancak son bilgiler home tuşunun yerinde kalacağını gösteriyor. Peki home tuşunu kaldırmayacağı iddia edilen Apple, bu tuşun geliştirilmesi için neler yapmayı planlıyor olabilir? Cupertinolu şirketin aldığı patent, bu soruya cevap niteliği taşıyor. 

applepatent
Alınan patentte görülebildiği üzere home tuşu yerini korumaya devam ediyor. Ancak 3D Touch teknolojisiyle gücünü birleştirerek farklı bir deneyim sunuyor. Kullanıcının home tuşuna ne kadar baskı uyguladığı hangi eylemin gerçekleştirileceği belirliyor. Böylece yalnızca home tuşu ile birden fazla işlemi gerçekleştirmek mümkün oluyor. Bu da home tuşunun artık hareket eden bir düzenek olmayabileceği anlamına geliyor.

Teknolojik cihazlarda hareket eden kısımlar zamanla bozulabildiği için Apple’ın böyle bir home tuşu tasarlaması gayet mantıklı görünüyor. Patent aşamasında olan fikrin iPhone 7’de kullanılması beklenmiyor ancak gelecek iPhone modellerinde home tuşunun değişmesine kesin gözüyle bakılıyor.