reklamı kapat

POPÜLER

Apple’dan MacBook ve iPhone’u bir araya getiren patent

Apple sürekli olarak yeni patentler alarak rakiplerinin bir adım ilerisinde olmak istiyor. Alınan patentlerin bazıları sıradan şeyler olsa da bu habere konu olan patent gibi bazı heyecan verici teknolojiler de olmuyor değil. Apple’ın aldığı yeni patent, MacBook ile iPhone’u bir araya getirerek yeni bir segment oluşturuyor.

Bu patentte ekran ve klavye dışında hiçbir donanımı bulunmayan bir bilgisayar yer alıyor. iPhone bu bilgisayara yerleştirildiğinde bilgisayar gücünü telefondan alarak çalışıyor. Böylece daha uygun bir fiyata MacBook deneyimi yaşamak mümkün hale geliyor.

Aslında Apple’ın aldığı bu patent dünyada bir ilk değil. Zira HP Elite x3 Lap Dock isimli cihaz halihazırda telefonu dock’a yerleştirerek kullanılmasına olanak sağlıyor. Apple’ın aldığı patentin farkı ise iPhone’un trackpad olarak kullanılabilmesi. Trackpad kısmına yerleştirilen iPhone’un dokunmatik ekranıyla ekranda kontrol sağlanabileceği belirtiliyor.

Alınan bir diğer patent ise iPad’i ekran olarak kullanıyor ve trackpad’li klavye yer alıyor. Ancak bunun iPhone’lu patente göre biraz daha az dikkat çekici olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü zaten piyasada klavyeli iPad Pro bulunuyor. iPhone ve iPad işin içinde olduğu için patentteki cihazlarda iOS işletim sistemi kullanıldığını söylemek mümkün. Ancak iOS’te trackpad’in nasıl çalışacağı meçhul. Yalnızca patenti alınmış olan cihazların gerçeğe dönüp dönmeyeceğini zaman gösterecek.

YORUMLAR