reklamı kapat

POPÜLER

Apple’dan modemi kablosuz şarj cihazına dönüştüren devrimsel patent

Bu yıl piyasaya sürülecek olan iPhone’da kablosuz şarj teknolojisi kullanılacağı uzun süredir söyleniyor. Son yayınlanan teknik çizimler de kablosuz şarj teknolojisinin geleceğini doğruluyor. Apple’ın aldığı yeni patent, kablosuz şarj teknolojisinin çalışma prensibiyle ilgili detayları gün yüzüne çıkarıyor.

Apple’ın Samsung ve diğer akıllı telefon üreticilerinin kablosuz şarj teknolojisine göre daha farklı bir çözüm üretmesi bekleniyor. Tamamen kablosuz şarj olarak nitelendirebileceğimiz bu kablosuz şarj sisteminde telefonun herhangi bir cihaza temas etmesi gerekmiyor ve havadan ulaşan sinyaller aracılığıyla şarj işlemi gerçekleştirilebiliyor. Daha önce bu şarj sisteminin kullanılabilmesi için ayrı bir cihazın satılacağı ve prize takılı olarak çalışacak bu cihazın elektrik sinyallerini telefona havadan aktaracağı düşünülüyordu. Apple’ın patenti ise modem ile kablosuz şarj teknolojisini bir araya getirerek iki ayrı ihtiyaca tek çözüm sunuyor. Bu sayede modem olan her yerde iPhone’u ve muhtemelen diğer Apple cihazlarını kablosuz olarak şarj etmek mümkün oluyor.

Patentte bahsi geçen sistemin nasıl çalışacağı bilinmiyor. Fakat modeme kablosuz bağlantı yapanların telefonlarının aynı zamanda şarj olması akla yatkın görünüyor. Apple’ın bu teknolojiyi iPhone 8 ile mi kullanacağı yoksa daha ileri yıllarda piyasaya süreceği iPhone cihazlarına mı saklayacağı hakkında henüz bir bilgi bulunmuyor.