reklamı kapat

POPÜLER

Apple’dan tüm cihazları kablosuz şarj edebilen AirPods kutusu patenti

Apple geçen yıl iPhone 7 ile birlikte tamamen kablosuz kulaklığı AirPods’u tanıttı. Apple’ın kablosuz gelecek planlarıyla ilgili olarak önemli bir adım olarak görülen AirPods, diğer kablosuz kulaklıklara göre daha uygun olan fiyatıyla dikkatleri üzerine çekmişti. Görünüşe bakılırsa Apple yeni nesil AirPods ile ilgili olarak ilginç planları var.

İleride kablolardan tamamen kurtulmak isteyen Apple, kablosuz olarak cihazların şarj edilebilmesi için farklı yollar deniyor. Cupertinolu şirketin aldığı yeni patent, AirPods’un şarj kutusunu diğer Apple cihazları için de bir şarj istasyonuna dönüştürüyor. Patentte gösterilen şarj kutusunun üzerine Apple Watch yerleştirilerek şarj işlemi başlatılabiliyor. Bu şarj sistemiyle yalnızca Apple Watch’un değil; iPod, iPhone, iPad ve hatta MacBook’ların bile şarj edilebileceği düşünülüyor. Tabii AirPods’un kutusunun üzerine koca MacBook’u yerleştirmek pek mümkün görünmüyor ama patenti alınan teknolojinin sınırlarının oldukça geniş olduğunu söylemeliyiz.

Apple’ın aldığı bu patent epey işe yarar görünüyor. İleride kablosuz olarak şarj olan cihazların sayısı arttıkça farklı şarj cihazlarını sürekli olarak yanımızda taşımak can sıkıcı hale gelebilir. Apple’ın her cihazını şarj edebilen ve bir yandan da AirPods kulaklıklarını taşımayı sağlayan bu kulaklık, söz konusu soruna yaratıcı bir çözüm getiriyor. Apple bu patenti gerçeğe dönüştürecek mi yoksa bu patent de birçok patent gibi patenti alınan ama kullanılmayan teknolojiler kervanına mı katılacak hep birlikte göreceğiz.