reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 8’e “uzaktan” kablosuz şarj mı geliyor?

Apple’ın ağzı en sıkı teknoloji şirketi olduğu bir gerçek.
 Ama tedarikçilerinin öyle olmadığı kesin…

iPhone 6’dan beri değişmeyen kasa tasarımının aldığı eleştiriler ve efsanevi ürünün 10. yılına denk gelecek olması nedeniyle dev umutlar ile beklenen iPhone 8‘le ilgili şimdiye dek birçok sızıntı yapıldı. iPhone 4 ve iPhone 4s’te olduğu gibi ön ve arka yüzde cam malzeme tercihi, çerçevesiz 5,8 inç OLED ekran, tüm ekranın parmak izi sensörü olarak kullanılabilmesi ve A11 işlemci sızıntılardan en dikkat çekenleri. Apple, Foxconn fabrikalarında birleştirilmek üzere iPhone’u üretebilmek için işlemciden kamera sensörüne her türlü parça için 200’den fazla tedarikçi ile çalışıyor. Bu kadar tedarikçiden birkaçının gelecek iPhone ile ilgili detayları her yıl ağızlarından kaçırmaları artık bir ritüele dönüştü.

UZAKTAN KABLOSUZ ŞARJ TEKNOLOJİSİ
Eylül’den beri gelmeye devam eden sızıntılardan bazıları neredeyse kesinleşse de, bir tanesi üzerinde ne haber kaynakları, ne Apple forumları ne de ünlü Apple analisti Ming Chi Kuo bir fikir birliği sağlayabilmişlerdi: uzaktan kablosuz şarj teknolojisi. Android cephesinin bu özelliğe yıllardır sahip olduğunu düşünenler bir ince detayda yanılıyor. Bahsedilen özellik sıradan bir kablosuz şarj teknolojisi değil, aksine: uzaktan. Eğer iPhone iddia edilen teknolojiye sahip olursa, alışıldığı üzere bir kablosuz şarj pad’ine ihtiyaç duymayacak. Elinizde tuttuğunuz iPhone, kablosuz elektrik transferi yapan şarj aletinin yaklaşık 4,5 metre çevresine kadar havadan şarj olabilecek. İddia gerçekleşirse, iPhone’un bütün akıllı telefon endüstrisini yerinden oynatacak bir avantaja sahip olacağı konuşuluyor. Bir prizden 4,5 metre uzakta iPhone’unuzu kullanırken, havadan gelen elektrik akımıyla onu şarj edebileceksiniz.

energous
EVDE “GERÇEK” KABLOSUZ ŞARJ
Geçtiğimiz günlerde, uzaktan kablosuz şarj teknolojisi dedikodularına belki de bir miktar netlik kazandıracak bir gelişme oldu. Söz konusu teknolojiyi icat eden, enerji teknolojileri uzmanı Energous şirketinin CEO’su Steve Rizzone, The Verge’e verdiği röportajda üstü kapalı da olsa herkesi meraklandıran detaylar paylaştı. Energous, bu devrimsel teknolojiyi aslında 2015 yılında CES’te ev aletlerine uyarlanmış şekilde tanıtmış ve yıl sonuna doğru teknolojiyi tüketicilere doğrudan satacaklarını söylemişti. Teknoloji, oturma odanızdaki tüm elektronik aletleri prizdeki bir kablosuz elektrik vericisi yoluyla kablosuz şarj etmenize olana sağlıyordu. Ancak aradan iki sene geçtiği halde Energous bu teknolojiyi tüketicilerin satışına sunmadı. Bu bahanesiz gecikmenin nedeni sorulduğunda şu yanıtı verdi: “2015 yılındaki plan, çok stratejik bir ortaklığa imza atmamız sebebiyle değişti.” Enermous’un, bu ortaklık teklifi sebebiyle ürettikleri devrim niteliğindeki teknolojiyi piyasaya sunmaktan vazgeçtiğini söyleyen Rizzone, bu yeni ortaklarına, teknolojiyi ilk kullanacak şirket olabilmeleri için lisansladıklarını da ekledi. Bu ortağın kim olduğu sorulduğunda ise, Rizzone bir isim vermeyi reddetti ve “Dünyadaki en büyük elektronik üreticilerinden biri. Bu şirketin ürünlerinden en az birisinin cebinizde, masanızda ya da evinizde olduğunu garanti edebilirim.” Röportajın gerçekleştiği günden beri teknoloji dünyası, bu çok özel ortağın Apple olduğuna neredeyse ikna oldu.

İPUÇLARI BİRLEŞİYOR
Elimizde ortağın Apple olduğu fikrini destekleyen birçok veri var. iPhone 8’in elektrik iletebilen cam kasaya sahip olacağı dedikodusu bunların başında geliyor. Malum; Apple’ın bunca yıl sonra neden cam kasaya geri döneceğini kimse anlamlandıramamıştı. Energous’un 2014 Mart’ta Amerika’ya yaptığı bir başvuruyla ürünlerinin FCC, California Energy Star ve “Apple Uyumluluk Testleri”nden geçeceği biliniyordu. Buna ek olarak Energous, ürünlerinde kullanacağı silikon parçaların tüm üretimi için Diagram isimli bir şirketle anlaşma yaptığını duyurmuştu. Bilindiği üzere Diagram, Apple’ın çip üretimini sağlayan tedarikçilerden birisi ve Diagram geçen sene, teknolojilerinin gelecekteki Foxconn ürünleriyle uyumluluklarını test etmeye başlayacağını duyurdu. Son olarak; hepimizin bildiği gibi Foxconn, iPhone’ları üreten, onlara montaj ile son şeklini veren tek şirket.

Bütün bu detaylar birleştiğinde, Energous’un devrim yaratması beklenen uzaktan kablosuz şarj teknolojisini dünyada ilk kullanacak şirketin Apple olduğu fikri gittikçe güçleniyor. Apple, CES 2015’te, Energous’u bir lisans anlaşmasına ikna ettiyse, iPhone 8’in uzaktan kablosuz şarj olabilme özelliğini 2015’te planlamış diyebiliriz. Dahası, tüm bu tahminler gerçek olursa, Apple bu teknolojiyi CES 2015’te görüp sahiplendiği ve teoride bu teknolojiyi lisanslayarak ona el koyduğu için, uzaktan şarj teknolojisini kullanmaya geç kaldık da diyebileceğiz.


Beklenen özelliğin şimdiden ticari uygulamaları da konuşulmaya başladı. Örneğin herkesin prize yakın masalar aradığı Starbucks’ların iPhone için kablosuz şarj kaynakları temin edeceği ve müşterilerin nereye otururlarsa otursunlar yeni nesil iPhone’larını “havadan” şarj edebilecekleri söyleniyor. Tamamen kablosuz şarj teknolojileriyle belki de çok da uzak olmayan bir gelecekte akıllı cihazlarımızı şarj etmemiz gerekmeyebilir…

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“iPhone 8’e “uzaktan” kablosuz şarj mı geliyor?” için 10 cevap

 1. Alihan dedi ki:

  Yahu çocuk mu kandırıyorsunuz? Kablosuz şarj ne demek? Kablosuz şarj demek kablonun ortadan kalkması demektir. Apple’ın ne haddine bunu bulmak?

 2. Sait Çelik dedi ki:

  “uzaktan” kablosuz şarj diyor haberde normal kablosuz şarj değil. samsung fanboylar toplanmış yine.

 3. Cenk Gürol dedi ki:

  Yaparsa Apple yapar zaten. Biraz şeytan falan ama seviyoruz.

 4. Emre Sak dedi ki:

  Apple teknoloji fakirleride geri kalmamiş maşallah, daha normalini yapamayan firma nereden digerini yapacak, spekulatif haber sadece belli yani

 5. BirazAğırOlduAfedersin dedi ki:

  Sizi parayla mı yolluyorlar? Daha normalini yapamayan şirket uzak kablosuz şarjı nasıl yapacak demek nasıl bir ileri zekanın ürünüdür?

  Olm haberin içeriği oku bari. Zaten bu işe yıllarını vermiş olan Energous adlı firmayı satın alarak stratejik bir ortaklığa imza atmış adamlar. Sen herhalde ekranı da pili de garajda kendileri üretiyor falan sanıyorsundur.

  Bir şirket yeni teknolojileri kullanabilmek için ar-ge çalışması yapar. fizibilite raporları çıkartır, piyasadaki örnek kullanımlarına bakar. Kendisi daha iyisini yapabiliyorsa yapar. Eğer bunu out-source edebilirse eder. Firma satın alıp know-how kazanmak istiyorsa da kazanır. Senin gibi düşünce yoksunu herifler de gelir “daha kablosuz yapamıyorken bunu nasıl yapacak” der.

  Ulan sen daha kızaklı telefon kullanırken adamlar full kapasitif ekranlı dokunmatik telefon çıkarttı, o zaman nerdeydin? O zaman da deseydin ya apple telefon mu çıkartmış ki şimdi dokunmatik telefon yapsın diye!

 6. Emre Sak dedi ki:

  Yaw kardeş destan yazmana gerek yok, ne dedigini anlayabiliyorum karsinda cocuk yok, madem elinde daha iyisi var cikarsin koysun masaya , teknolojinin gerisinden gelmektense bir yerinden baslasin, tutupda uçlarda yaşamasin ve emin ol teknolojik tecrubem seni ikiye katlar dortlede çarpar, seninle munakasa etmek istemiyorum, cikarsin apple kardesim gorelim bizde, daha tasarimi bile neredeyse hic degismeyen elestiri yagmuruna tutulan kendi bildigi dogrudan baskasina inanmayan bir markanin tutupda fanboylarindan biriyle teknoloji tartismasi yapamam

 7. BirazAğırOlduAfedersin dedi ki:

  O engin tecrübelerin biraz araştırmaya yöneltseydi keşke seni..

  http://appleinsider.com/articles/16/12/20/more-evidence-suggests-apple-tie-up-with-wireless-charging-firm-energous

  http://www.macrumors.com/2016/12/14/energous-apple-supplier-dialog-partnership/

  https://9to5mac.com/2016/12/14/wireless-charging-iphone-8-dialog-energous/

  http://venturebeat.com/2016/09/15/proof-that-apple-is-working-with-energous-on-wireless-charging-is-hidden-in-plain-sight/

  https://www.fastcompany.com/3066590/wireless-charging-startup-energous-is-teaming-up-with-apple-supplier-dialog

  http://finance.yahoo.com/news/apple-aapl-teaming-energous-corp-185606498.html

  http://bgr.com/2016/11/08/iphone-8-rumors-wireless-charging-future-iphone/

  http://www.businessinsider.com/evidence-apple-is-working-on-wireless-charging-for-iphones-and-apple-watch-2016-3

  Gerçek iddialar ortadayken senin bıdı bıdılarına kulak asacak değilim. “Daha normalini yapamayan daha iyisini nasıl yapsın” diyen bir zihniyet şimdi gelmiş Apple uçlarda yaşamasın, teknolojinin bir yerinden başlasın diyor alksdlkjasd. Teşekkürler kardeş. TouchID çıkmadan önce de sizin gibiler vardı. Bakıyorum ki hala bitmemişsiniz.

  Ayrıca dikkatini çekerim, teknoloji birikimimi seninle kıyaslamadım.

  Dikkatinizi yine çekerim ki, en iyisinin apple olduğunu ve kullananların da en zeki olduğunu iddia etmedim.

  Belki gözünden kaçmıştır, parça üretiminde ve pazar liderliği konusunda ağzımı açmadım.

  Yine ekleyeyim, tmsc/samsung işlemci farkına hiç değinmedim. (samsung işlemciler sorunluydu zaten o yüzden tmsc ile devam edildi)

  Bunca şeyden bahsetmeyip, “daha normalini yapamayan firma nereden digerini yapacak” yorumunuzu eleştirirken gidip konuyu pazar liderliğine falan çekmeniz gerçekten komik. Eğer tartışacaksanız yaptığınız yorumun arkasında durun, öyle sağa sola saldırmayın.

 8. Emre Sak dedi ki:

  Sen hastasin belli oldu, yaptigin yorum uzerinden sana geri donulmesine tahammul edemiyorsun, degerli zamanimi senin gibilere yazarak harcayamam

 9. Alican Uzun dedi ki:

  adam vurmuş gol olmuş kabullen emre sak.

 10. Emre Sak dedi ki:

  Senin yaran ne ki gocunuyosun, fanboy kardesine yardimami geldin ?
  Siz daha portakalda vitaminken biz dos komutlariyla milletin bilgisayarina sızıyorduk, siz simdi alin o teknolojik elmanizi, ısıra ısıra uzaklasın buradan, hadi bakim cocugum, hadi evladim.