reklamı kapat

POPÜLER

BMW’den hidrojen yakıtlı otomobiller için geleceğin istasyonu

BMW ve Shell’in ortaklığıyla geliştirilen proje gelecekte hidrojenin teknolojisi kadar istasyonlarıyla da öne çıkacağının sinyallerini gönderiyor.

Sunduğu ürün gamında henüz hidrojen yakıtlı otomobillere ağırlık vermeyen BMW’nin günümüz stratejisi hibrit ve elektrikli modeller üzerinden devam ediyor. BMW’nin i adıyla ayrı bir departmanla yürüttüğü bu teknolojiyle birlikte geleceğin önemli parçalarından birisi de şüphesiz hidrojen yakıt teknolojisi. Toyota, Hyundai ve Genesis gibi üreticilerin modelleriyle günümüzde 800 kilometrelere varan menzil değeri sunabilen hidrojen yakıtlı otomobillerin ileriki dönemde elektrikli otomobillerden daha yaygın olabileceği düşünülüyor.


BMW’nin geçtiğimiz yıl somut projelerle ortaya koymaya başladığı bu teknolojiyle ilgili son gelişmesiyse Shell ile gerçekleştirdiği ortaklıkla karşımıza çıkıyor. Geleceğin istasyonu başlığıyla BMW Designworks ve Shell’i orta noktada buluşturan projede ilerki dönemde tamamen hidrojen yakıt dolumlarının yapılacağı istasyonların tasarımları geliştiriliyor. Genel yapılarıyla oldukça fütüristik görünen bu projede yakıt ikmalini sağlayan pompaların tamamen doluluğa erişme süresini dijital olarak yansıtması dikkat çekiyor. Projeyle ilgili açıklamalarda bulunan Shell Hidrojen Genel Müdürü Oliver Bishop; “Bu tarz projeler kullanıcıların hidrojen deneyimini yaşaması adına fazlasıyla önemli. Bu gibi teknolojik yapılar gelecekte hidrojen yakıt teknolojisini daha çekici kılacak.” diyerek BMW’nin tasarım ekibiyle böyle bir projede ortak oldukları için çok memnun olduklarını ifade etti.