reklamı kapat

POPÜLER

macbook pro çentik

Apple’ın çentik demediği MacBook Pro çentiğinde tam olarak neler var?

Teknoloji devi Apple tarafından tanıtılan yeni MacBook Pro modellerinde bir ekran çentiği yer alıyor. Peki bunun içinde neler var?

Apple, yeni MacBook Pro modellerindeki ekran çentiğine, herkesin aksine “kamera haznesi” adını veriyor. İşte bu çentik ya da haznenin içerisinde sadece 1080P webcam yer almıyor.

Çentiğin içerisinde ilk olarak Face ID için bir TrueDepth kamera sistemi olmadığını belirtelim. Apple bu konuda ciddi eleştiri alıyor. Eğer modellerde Face ID olsaydı, çentik bu kadar tepki çekmeyecekti.

Çentiğin içeriğine baktığımız zaman karşımıza tam olarak 1080P kamera, ortama göre ekran rengini ayarlayan TrueTone sensörü, ekran ve klavye ışık parlaklığını ayarlayan ışık sensörü ve kameranın açık / aktif olduğunu gösteren LED ışık yer alıyor. Bunlar aşağıda da görebileceğiniz üzere geniş çentikte yan yana sıralanıyor.

Bu arada kullanımda yazılımsal olarak farenin ekran çentiğinin altından geçtiği aktarılıyor. Buna ek olarak ekran çentiğini gizleyen özel macOS yazılımları da çıkmış durumda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni MacBook Pro modelleri çok güçlü işlemcilere sahipler

Yeni MacBook Pro işlemcileri M1 Max ve M1 Pro, performans konusunda çok iddialılar ve kişilere farklı varyasyonlar sunuyorlar. Modeller farklı GPU ve CPU seçenekleriyle elde edilebiliyor. Bunlar tam olarak şunlar:

M1 Pro:

8 çekirdekli CPU, 14 çekirdekli GPU ve 16 çekirdekli Neural Engine
10 çekirdekli CPU, 14 çekirdekli GPU ve 16 çekirdekli Neural Engine
10 çekirdekli CPU, 16 çekirdekli GPU ve 16 çekirdekli Neural Engine

M1 Max:

-10 çekirdekli CPU, 24 çekirdekli GPU ve 16 çekirdekli Neural Engine
-10 çekirdekli CPU, 32 çekirdekli GPU ve 16 çekirdekli Neural Engine

Modellerin farklı RAM seçeneklerine izin verdiğini de belirtelim. Pro ile maksimum 32 GB RAM alabiliyorsunuz. Max ile ise 64 GB belleğe izin veriliyor. Başlangıç ise 16 GB seviyesinde yer alıyor.

İlgili Video