reklamı kapat

POPÜLER

Apple Amazon anlaşması

Apple’ın her ay 30 milyon dolar ödediği şirket

Uygulama üreticileri için “tekelleştirdiği” standartları olan Apple, söz konusu bulut servisleri olunca tamamen başka bir firmaya bağlı çalışıyor.

Kullanıcıya hemen her konuda bir hizmet ve servis sunmayı amaçlayan Apple, özellikle önümüzdeki dönemlerde Amerika içi ve global baskısını artırmak için bu servislere büyük yatırım gerçekleştirdi. Halihazırda pek çok iPhone kullanıcısının sahip olduğu iCloud bulut hizmeti dışında firmanın yeni abonelerle sürekli büyüyen Apple Music servisine News Plus gazete abonelik hizmeti ve Apple’ın Netflix benzeri TV+ hizmeti dahil oldu. Tüm bu servisler tüketici tarafında firmayı daha güçlü kılarken, servislerin beslenmesi ise bir başka firmaya fazlasıyla bağlı durumda. CNBC‘nin yayınladığı yeni habere göre Apple’ın bu servisleri Amazon bulut hizmetlerine bağlı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Birlikte çalışan rakipler

Dünyanın en değerli markaları listesinde birinci sırada oturan Apple, bu listede ilk beşte olan rakibi Amazon’la daha iyi hizmet için çalışmaktan kaçınmıyor. Hatta öyle ki CNBC, Apple’ın Amazon Web Services (AWS) hizmetinin en önemli müşterilerinden biri olduğunu kaydediyor. AWS için çok yıllık bir anlaşmaya imza atan Apple’ın Amazon’a ayda 30 milyon dolardan fazla ödediği belirtiliyor. Bu değer 2019’un ilk çeyreğine ait. Geçtiğimiz yılla kıyaslandığında yüzde 10’luk bir artış göze çarpıyor. Firmanın servis odaklı geleceğinde AWS’ye daha çok güvendiği belirtiliyor. Zaten geçmişte de firma iCloud depolaması için AWS kullanmış ancak diğer servislerinde de AWS kullanıp kullanmadığını açıklamamıştı. Küçük bir hesapla yılda 360 milyon dolardan fazla ödenen AWS, Apple’ın hizmetlerinin kalbini oluşturuyor gibi görünüyor. Bu bağlılık firmanın “servis odaklı vizyonunu” geliştirmeye devam etmesi durumunda faturadaki değeri kabartabilir. iPhone üreticisi geçtiğimiz yıl, 5 yıllık veri işleme vizyonunu açıklamış ve bu süreçte Amerika içinde veri merkezlerine 10 milyar dolar harcama yapacağını belirtmişti. Aralık 2018 ise bu miktarın 4,5 milyar dolarının 2019 içinde harcanmak üzere ayrılacağı kaydedildi.

İlginizi çekebilir

TV+ hizmetinin ön gösterimi