reklamı kapat

POPÜLER

iPad Pro

Apple’ın kazancına en büyük sekteyi vuran iPad yükselişe geçti

Tablet piyasasının lideri haline gelen ancak buna rağmen arzu edilen seviyenin üstüne çıkamayan iPad cephesinde enteresan gelişmeler yaşanıyor. Apple tarafından açıklanan Q3 verilerine göre iPad satışları 2013 yılından beri ilk kez senelik bazda artış gösterdi.

Bildiğiniz gibi Apple piyasaya sürdüğü her cihazla adından söz ettirmeyi başarıyor. Macbook Pro, iPhone 7 ve iPhone 7 Plus derken daha resmen duyurulmayan iPhone 8’in adını sık sık anıyoruz. Buna rağmen firmanın biraz arka planda kalan ürünleri de oluyor. Tabletlere ilginin azalmasıyla birlikte bu noktada karşımıza iPad çıkıyor. Geçtiğimiz aylarda açıklanan verilere bakarak Apple’ın kazancına en büyük sekteyiyi iPad’in vurduğu yorumu yapılmıştı. Bunun en önemli nedeni ise iPad’e olan ilgide ciddi bir düşüş yaşanmasıydı. Fakat bu düşüş uzun sürmedi. Tanıtılan yeni cihazlarla birlikte tablet satışlarında artış elde edildi.

Apple’ın açıkladığı resmi verilere göre geçtiğimiz çeyrekte 11.42 milyon iPad satışı gerçekleştirdi. Teknoloji devi sadece tablet satışından 4.97 milyar dolarlık gelir elde etti. Q2’de satılan iPad miktarı ise 8.92 milyonla sınırlı kalmıştı. Asıl önemli gelişme ise senelik bazda yaşandı. Geçtiğimiz sene aynı dönemde 9.95 milyon cihaz satışı gerçekleştirilmişti. Aradan geçen bir senelik sürede satışlarda önemli bir artış elde edildi. Böylece iPad bir kez daha yükselişe geçmiş oldu.

YORUMLAR