reklamı kapat

POPÜLER

lenovo moto m

Lenovo’nun kazancına en büyük sekteyi akıllı telefonlar vuruyor

Akıllı telefon pazarındaki rekabet giderek kızışırken, Lenovo bu mücadeleden zararlı çıkan taraflardan biri oldu. Açıklanan son verilere göre firmanın mobil departmanı 112 milyon dolar zarar etti.

Birçok farklı pazarda adından söz ettiren Lenovo akıllı telefon konusunda istediği başarıyı elde edemiyor. Öyle ki firma bir zamanlar bir numara olduğu Çin pazarında bile Oppo, Huawei ve Vivo gibi markaların gerisine düştü. Mobil departmanında satışlarda yüzde 23’lük ciddi bir düşüş yaşamasının ardından 112 milyon dolar zarar edildi.

Bildiğiniz gibi Lenovo üç sene kadar önce Google’a 3 milyar dolar ödeme yaparak Motorola‘yı satın almıştı. O zamanlar da akıllı telefon konusunda ciddi sıkıntılar yaşayan firma bu sayede ilerleme kaydetmeyi umuyordu. Fakat Motorola bu konu isteneni veremedi. Buna rağmen Lenovo, Motorola’yı elden çıkartma konusunda niyetli görünmüyor.

Lenovo’nun satış açısından olumlu sonuçlar veren departmanları da var. Bunlar arasında bilgisayar başı çekiyor. Sadece bu alandaki satışlardan 12.2 milyar dolar gelir elde edildi. Fakat mobil departmanı hala istenen performansa erişemiyor. Bu durum da Lenovo’nun toplam kazancının düşmesine neden oluyor.

Rakiplerinin giderek güçsüzleşmesi ve Samsung‘un başına gelenlerin ardından akıllı telefon pazarında iPhone‘un hükmü sürüyor. Öyle ki Apple geçtiğimiz sene akıllı telefon pazarındaki kar pastasından yüzde 92‘lik kocaman bir dilim almayı başardı.

YORUMLAR