reklamı kapat

POPÜLER

Apple’ın yeni müzik servisi Spotify’ı bitirmeye hazırlanıyor

Uzun bir süredir Beats‘in online müzik servisini yenileyeceği ve farklı platformlara sunacağı söylenen Apple’ın konu hakkında çalışmalara başladığı ortaya çıktı.

9to5Mac‘in iddasına göre bulut merkezli geliştirilecek olan yeni servis kullanıcının tüm müziklere tek yerden erişmesine imkan sağlayacak. Yenilenen arama sistemi iTunes ve Beats‘in müzik kataloglarının tamamını tarayacak ve istenen müziği kolayca bulabilecek. Kullanıcılar istedikleri müzikleri iPhone, bilgisayarlarına veya buluta kaydederek her yerden dinleyebilecek.

Beats Music’in iTunes‘a entegre edilmesiyle birlikte hesapların birleşmesi ve Apple ID ile Beats Music’e giriş yapılabileceği konuşuluyor. Tasarım anlamında da Apple’ın tarzını yansıtacağı söylenen uygulamanın arayüzünün değişikliğe uğrayacağı ve daha sade bir hale gelmesi bekleniyor.

Apple’ın bu yeni servisinin fiyatının 7.99 dolar olacağı iddia ediliyor. Daha önce Beats Music’in 9,99 dolardan fiyatlandırıldığını düşünürsek bu fiyatın oldukça iyi olduğunu ve hatta günümüzün önde gelen müzik servisi Spotify‘ın da 9,99 dolarlık üyelik sistemine göre daha ucuz olduğunu söyleyebiliriz.

Yeni uygulamanın en büyük özelliklerinden biri ise Apple’ın Android’e geliştireceği ilk uygulama olması. Tim Cook daha önceleri Android’e uygulama geliştirmekle herhangi bir problemleri olmadığını ve gerekli şartlar oluşursa bu platforma da uygulama geliştirilebileceğini açıklamıştı. Ortaya çıkan bu yeni iddia da Tim Cook‘un sözlerini doğrular nitelikte.

Geçtiğimiz yıl Beats’i satın alan Apple’ın şirketle ilgili ilk somut çalışması olacak yeni Beats Music’in önce mart ayı için planlandığı ancak daha sonrasında haziran ayında gerçekleştirilecek olan WWDC etkinliğinde duyurulmasının kararlaştırıldığı dile getiriliyor.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Apple’ın yeni müzik servisi Spotify’ı bitirmeye hazırlanıyor” için 6 cevap

 1. Oğuzhan Karaot dedi ki:

  Her ne kadar Apple’cı olsam da bu konuda Spotify’dan vazgececegimi sanmiyorum. Ayrica Avrupa’da 9,99 dolar, Turkiye’de 9,90 TL. Ulkelere gore fiyat farki var. Spotify’ın Mac ve iPhone uygulamari arasindaki muhtesem uyumdan da vazgecilmez 🙂

 2. garenyondem dedi ki:

  Bu piyasaya girmek için biraz geç oldu ama 😀 gözü Apple’dan başka bir şey görmeyenler için makul sadece. Ancak Spotify Playstation’lara da giriyor, daha çok platformda mevcut. Servis olarak rekabet etmesi zor. Deezer’ı da unutmamak gerek.

 3. padiven dedi ki:

  Tam da ücretsiz servis sağlayacaksa bir ihtimal diyecektim ki 7.99 dolar değer biçildiğini gördüm.Ne bekliyordum ki? Apple’ın bu girişimi tıpkı Google’ın Facebook’a karşı defalarca denediği ve başarısız olduğu ve bir türlü kabullenemediği takıntısından,inadından başka bir şeye dönüşmeyecek.İnsanlara bir şey vaadetmediğiniz sürece alıştıkları şeyden vazgeçiremezsiniz.Bu kadar basit.Ancak Apple bu girişimini en azından sadece Apple takıntısı olan insanları kendi tarafına çekmek için yeterli görüyor da olabilir.

 4. iTunes dedi ki:

  İyi de, iTunes Store Almanya’da 18.99 EUR olan albüm de Türkiye iTunes Store’da 18.99 TL. Buna uygun fiyat politikası olursa?

 5. volkan dedi ki:

  spotify kullandım ve bana çok karışık geldi sadeve basit değil,şarkı
  listesi yapıp çalmaya başlayınca liste de olmayan şarkıları neden çalar ?
  şarkı değişimi yapmak için ” >> ” bastığım da da premium geçin ekranı
  geliyor ? nefret ettim senden spotify

 6. padiven dedi ki:

  Aslında karışık değil her fonksiyonun bir cevabı var sadece alışmak lazım.Hatta ilk soruna tam bir cevabı var.”Oluşturduğun listede yeterli parça yoksa listendekilere benzer parçalar çalar” (bu sıkılmaman için sana yardımcı olan bir özellik aslında) Şarkı değişimi için ise saatlik 5 parça değişim limitin vardır.Bilgisayarda reklamlar dahilinde sınırsız kullanabilirsin ama telefondan kullanamazsın. Sonuçta ücretsiz bir servis ve bir kazanç sağlamaları gerekiyor. Genele baktığımızda dolgun bir liste ile işin üstesinden gelinebilir.5 parça değişimi bile yeterli bence. Mümkün olduğunca esnek davranıyorlar. Sadece biraz adil düşünmek lazım. Sonuçta telif hakkı ödenmek zorunda ve sana premium’u dayatmıyor. Eğer premium alma durumun yoksa reklam dinle ya da şarkı atlama kısıtlaması sunalım sana diyorlar. Geçmişe baktığımızda telefonlara müzik yükleyene kadar canımız çıkıyordu. Dediğim gibi biraz adil düşünmek ve hizmet sağlayanın açısından bakabilmek lazım olaya.