reklamı kapat

POPÜLER

Apple, kulaklık devi Beats’i satın mı alıyor?

İlk olarak Financial Times‘da yayınlanan, daha sonra ise Bloomberg ve New York Times tarafından sağlam kaynaklara dayandırılarak doğruluğu resmi olmamakla birlikte teyit edilen rapora göre, Apple müzik devi Beats‘i 3,2 milyar dolara satın almak üzere.

Yukarıda belirtilen saygın kurumların kaynaklarına göre, önümüzdeki hafta içinde açıklanma ihtimali oldukça yüksek olan anlaşma eğer gerçekleşirse Apple’ın bu zamana kadar gerçekleştirdiği en büyük çaplı satın alma operasyonu olacak. Anlaşma sonrasında teknoloji devinin zamanında iPod ile yakaladığı müzik yönlü ivmeyi yeniden kazanması ve müzik alanında halihazırda dünyanın en büyük dijital satış platformu olan iTunes entegrasyonu ile birlikte elini ciddi olarak güçlendirmesi bekleniyor.

ANLAŞMANIN HTC’YE ETKİLERİ NASIL OLACAK? 
Jimmy Lovine ve prodüktör Dr. Dre tarafından kurulan Beats, üst düzey kulaklık ve ses ürünleri ile dünya çapında bir başarı elde etmeyi başardı. Firmanın dikkat çeken bir diğer özelliği ise HTC ile olan iş birliği olarak gösterilebilir. Satın almanın gerçekleşmesi halinde şirketin nasıl bir yapılanma içerisine gireceği ve HTC ile olan birlikteliğinin akıbeti de teknoloji dünyasının en merak ettiği konular arasında yer alıyor.

HTC, 2011 yılında 309 milyon dolar bedelle Beats’in yüzde 50,1 hissesini satın almış 2012 yılında ise elindeki hisselerin yüzde 25’ini satmıştı. Apple ile anlaşmanın belirtilen fiyat seviyesinden gerçekleşmesi halinde HTC’nin de 1,29 milyar dolarlık bir gelir elde etmesi bekleniyor. Tabloya bakıldığında HTC için durum pek de karamsar görünmüyor. Anlaşmaya yönelik olarak henüz Apple ve Beats cephelerinden yapılmış resmi bir açıklama bulunmuyor. Ancak ateş olmayan yerden duman çıkmaz değil mi?