reklamı kapat

POPÜLER

Beats’le görüşmeleri sürdüren Apple kulaklık değil yetenek peşinde

Apple‘ın Beats‘i alacağına ilişkin haberlerin üzerinden iki haftayı aşkın süre geçmesine rağmen Cupertinolu firma hala bir girişimde bulunmuş değil, üstelik anonim bir kaynağa göre Apple satın alma konusundaki fikrini defalarca değiştirmiş. Kaynağın açıklamasına göre Beats’in satın alınma olasılığı şu anda yüzde 70 civarında seyrediyor; üstelik Apple’ın esas istediği Beats’in kulaklıkları değil, markanın arkasındaki yetenek ve kültürel prestij.

Apple’ın aslında Jimmy Iovine ve Dr. Dre‘nin peşinde olduğunu belirten bu kaynak özellikle Iovine’ın moda ve kültür konusundaki algısı ve dehası nedeniyle Apple’dan büyük ilgi gördüğünü öne sürüyor. Adını Beats’le duyduğumuz Iovine; marka yönetimine ek olarak müzik prodüktörlüğünde de kendini kanıtlamış, ticari zekası yüksek bir kişilik. Iovine’ın marka ve ticaret zekası, rap dünyasının en tanınmış ve saygı gören isimlerinden biri olan Dr. Dre’yle bir araya geldiğinde Apple’ın kültürel prestijini artırdığı gibi, iTunes’a yeni kapılar açabilir.


Kısa bir süre önce moda devi Burberry’nin CEO’su Angela Agrendts’i, Leica’dan Ari Partinen’i, Nike’den Ben Shaffer’i ve Yves St. Laurent’den CEO Paul Deneve’yi çekip alan Apple’ın Beats’in arkasındaki dahileri bünyesine katmaya çalışması çok da şaşırtıcı değil. Ticari stratejileri eleştirilen ve artık yeterince yenilikçi olmadığı tartışılan Apple, bünyesine kattığı bu isimlerle gelecekteki tasarımlarına ilişkin büyük beklenti yaratmıyor değil.

YORUMLAR