reklamı kapat

POPÜLER

Snapdragon XR2+ Gen 2

AR/VR başlıklar için Snapdragon XR2+ Gen 2 duyuruldu

Yeni jenerasyon AR/VR başlıklara güç vermesi için özel olarak hazırlanan Snapdragon XR2+ Gen 2 duyuruldu. Bu işlemciyi Samsung ve Google imzalı XR başlıkta da göreceğiz.

AR/VR başlıklar için hazırlanan Snapdragon XR2+ Gen 2, her göze 4.3K çözünürlük sağlayabilecek ve bunu 90 fps seviyesinde gerçekleştirebilecek güçte bir işlemci. Üzerine konumlandırıldığı XR2 Gen 2’ye oranla GPU frekansında yüzde 15 ve CPU frekansında ise 20’lik bir artış getiren donanım, el ve vücut takibi odağında 12’den fazla eşzamanlı kamera desteğini de beraberinde getiriyor. XR2 Gen 2 gibi Wi-Fi 7 desteği olan yeni çipi merkeze alan çok sayıda ürünün yolda olduğu aktarılıyor, bu ürünlerin arkasında Samsung, Google, HTC, Immersed, Play for Dream ve Goertek gibi isimler yer alıyor. Peki yukarıda bahsettiğimiz Samsung ve Google imzalı XR başlık için neler biliyoruz? Samsung ve Google çok uzun bir süredir artırılmış gerçeklik ile sanal gerçeklik taraflarını bir potada eritecek Extended Reality (XR) başlığı üzerinde ortak çalışmalar yapıyor. Resmi olarak duyurulduğu kadarıyla bu ürünün yazılım altyapısını Android temelinde Google, donanımı altyapısını ise Samsung geliştiriyor. Son çıkan bilgilere göre bahsi geçen ürün Google içerisinde “Project Moohan” kod adıyla anılıyor ve geliştirme süreci çok akıcı şekilde ilerlemiyor.

Aktarıldığı kadarıyla bu taraftaki çalışmalar o kadar gizli yürütülüyor ki, Google kendi bünyesindeki donanım ekiplerinin projeden haberdar olmasını engellemiş durumda. Paylaşılan bir haberde bu gizli süreç için “Google içinde baş ağrısı oluşturuyor” yorumu yapılıyor.

Samsung’un ise şu an üçüncü parti üreticiler için bir “Micro XR” yazılım platformu üzerinde çalışan diğer Google çalışanlarının, Project Moohan’dan gelen bilgiler ile rakip bir ürün oluşturmasından endişe ettiği belirtiliyor. Kimsenin net olarak sürücü koltuğunda oturmadığı bir projeye dönüştüğü iddia edilen Project Moohan, halen ne zaman satışa sunulacak bilinmiyor.

Daha önce bir “ertelendi” haberiyle gündeme gelen çünkü yakında çıkacak rakip Apple Vision Pro’nun gerisinde olduğu aktarılan ürün, son aşamada 2024 sonuna ya da 2025’e kalacak gibi görünüyor. Google çalışanları söylendiği kadarıyla herkesi şaşırtacak bir başlık hazırlamak için 2025 çıkışının daha mantıklı olacağını düşünüyor.

Snapdragon XR2+ Gen 2 yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli