reklamı kapat

POPÜLER

Fitbit Charge 6 Google

Google, donanım tarafında büyük bir işten çıkarma yapıyor

Dünyanın en büyük teknoloji firmalarından olan Google, bugün öğrendiğimiz kadarıyla donanım tarafında büyük işten çıkarma yapıyor.

2023’e yeni teknolojiler yanında teknoloji sektöründeki işten çıkarmalar damga vurdu. Maalesef işten çıkarmalar 2024 yılında da devam ediyor. Örneğin dün Twitch 500 çalışanı ile yollarını ayırcaklarını duyurdu. Bugün ise Google’ın donanım tarafındaki yüzlerce çalışanını işten çıkaracağı gündeme geldi. Firmanın özellikle AR yani artırılmış gerçeklik tarafında bir kıyıma gittiği belirtiliyor, aynı zamanda Google’ın çatısı altındaki Fitbit’in kurucu ortakları James Park, Eric Friedman ve diğer Fitbit liderlerinin de internet devinden ayrıldığı açıklanıyor. Bu konuda firma şu açıklamayı yapıyor: “DSPA (Devices and Services Product Area) tarafında yüzlerce çalışanımız ile yollarımızı ayırıyoruz ve bu işten çıkarma büyük oranda 1P AR Donanım ekibini etkiliyor. 1P AR donanım ekibimizde değişiklikler yaparken, ürünlerimizdeki AR deneyimine ve AR girişimlerine destek vermeye ve alanda çalışmaya devam edeceğiz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google’ın donanım tarafı en son Qualcomm tarafından tanıtılan Snapdragon XR2+ Gen 2 işlemci ile gündeme gelmişti. AR/VR başlıklar için hazırlanan Snapdragon XR2+ Gen 2, Samsung ve Google imzalı XR başlık modelinde de kullanılacak. Samsung ve Google çok uzun bir süredir artırılmış gerçeklik ile sanal gerçeklik taraflarını bir potada eritecek Extended Reality (XR) başlığı üzerinde ortak çalışmalar yapıyor. Resmi olarak duyurulduğu kadarıyla bu ürünün yazılım altyapısını Android temelinde Google, donanımı altyapısını ise Samsung geliştiriyor. Son çıkan bilgilere göre bahsi geçen ürün Google içerisinde “Project Moohan” kod adıyla anılıyor ve geliştirme süreci çok akıcı şekilde ilerlemiyor.

Aktarıldığı kadarıyla bu taraftaki çalışmalar o kadar gizli yürütülüyor ki, Google kendi bünyesindeki donanım ekiplerinin projeden haberdar olmasını engellemiş durumda. Paylaşılan bir haberde bu gizli süreç için “Google içinde baş ağrısı oluşturuyor” yorumu yapılıyor.

Samsung’un ise şu an üçüncü parti üreticiler için bir “Micro XR” yazılım platformu üzerinde çalışan diğer Google çalışanlarının, Project Moohan’dan gelen bilgiler ile rakip bir ürün oluşturmasından endişe ettiği belirtiliyor. Kimsenin net olarak sürücü koltuğunda oturmadığı bir projeye dönüştüğü iddia edilen Project Moohan, halen ne zaman satışa sunulacak bilinmiyor.

Daha önce bir “ertelendi” haberiyle gündeme gelen çünkü yakında çıkacak rakip Apple Vision Pro’nun gerisinde olduğu aktarılan ürün, son aşamada 2024 sonuna ya da 2025’e kalacak gibi görünüyor. Google çalışanları söylendiği kadarıyla herkesi şaşırtacak bir başlık hazırlamak için 2025 çıkışının daha mantıklı olacağını düşünüyor.

Google haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER