reklamı kapat

POPÜLER

Google LOG Tasarım

Google, işten çıkarmalar için milyarlarca dolar harcıyor

 - Güncelleme: 31 Ocak 2024 08:59

Google işten çıkarmalar için milyarlarca dolar harcıyor, sektörden yeni işten çıkarma haberleri de gelmeye devam ediyor.

Google, ortaya çıktığı kadarıyla 2023’te yaptığı 12 bin civarındaki işten çıkarmayı tamamlamak için tam 2,1 milyar dolar kadar para harcamış durumda. Firmanın 2024 kapsamında yaptığı işten çıkarmalar içinse şimdiden 700 milyon dolarlık bir harcama gerçekleştirdiği aktarılıyor. Çalışanları ile yolları ayırırken onlara vermesi gereken tazminatlar ve bazı diğer yasal ödemeler bulunan firma, bu işten çıkarmalar ile elbette uzun vadede tasarruf ediyor ancak tek seferde yapılan büyük işten çıkarmaların maliyeti gerçekten yüksek görünüyor. Bu arada bugün ödeme devi PayPal’ın 2.500, Twitter’ın kurucularından Jack Dorsey’in şirketi Block’un ise 1.000 kadar çalışanı ile yollarını ayırdığı da duyuruldu. Son dönemde çok sayıda başka işten çıkarma haberi de geldi. Örneğin Activision Blizzard firmasını çok uzun bir uğraş sonrasında devasa bir para vererek satın alan Microsoft, geçtiğimiz günlerde çatısı altına aldığı şirketten ve aynı zamanda Xbox bölümünden 1.900 kişiyle yollarını ayırdı. Toplamda 22 bin kadar çalışanı bulunan Microsoft’un bu adımı, şirketin yakın zamanda gerçekleştirdiği tek işten çıkarma da olmadı. Bu arada Blizzard başkanı Mike Ybarra şirkette ayrılmaya karar verdi (Bu büyük bir kayıp olarak görülüyor), buna ek olarak Blizzard’ın üzerinde çalıştığı bir hayatta kalma oyunu da iptal edildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Geçtiğimiz hafta da Riot Games, TikTok ve Google yeni işten çıkarmalar ile gündeme gelmişti. En son ise eBay üzücü bir haber vermişti. Yapılan resmi duyuruya göre alışveriş konusunda en önemli isimlerden olan eBay yaklaşık 1.000 çalışanı ile yollarını ayırıyor. Devam eden ekonomik koşullar nedeniyle işgücünün yaklaşık yüzde 9’una kötü bir haber veren firma, aktarıldığı kadarıyla istediği düzeyde büyüyemiyor.

Google gelişmesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli