reklamı kapat

POPÜLER

Google LOG Tasarım

Google, siteler için sunduğu “önbellek” sistemini kaldırdı

İnternet devi Google, siteler için arama sonuçları üzerinde uzun yıllardır sunduğu “önbellek” sistemini kaldırdı.

Artık Google arama sonuçları üzerinde seçilen bir sitenin önbelleğe alınan versiyonu görüntülenemiyor. Google Search Liaison Danny Sullivan tarafından doğrulanan bu gelişme, bazı kişiler için üzücü duruyor. Aktarıldığı kadarıyla önbelleğe alınan sürümleri görmek için internet sitesi URL’lerine yani bağlantılarına “cache:” ibaresi eklemek halen içerik getiriyor ancak yakında onu da çalışmayacağı aktarılıyor. Arama sonuçlarında sayfa önbelleği görüntüleme imkanın kaldırılması özelinde Danny Sullivan, “Evet, kaldırıldı. Biliyorum, üzücü. Ben de üzüldüm. Bu bizim en eski özelliklerimizden biriydi.” diyor. Google bundan önce işten çıkarma konusunda dikkat çeken bir gelişme ile gündeme gelmişti Google, geçtiğimiz günlerde ortaya çıktığı kadarıyla 2023’te yaptığı 12 bin civarındaki işten çıkarmayı tamamlamak için tam 2,1 milyar dolar kadar para harcadı. Firmanın 2024 kapsamında yaptığı işten çıkarmalar içinse şimdiden 700 milyon dolarlık bir harcama gerçekleştirdiği aktarılıyor. Çalışanları ile yolları ayırırken onlara vermesi gereken tazminatlar ve bazı diğer yasal ödemeler bulunan firma, bu işten çıkarmalar ile elbette uzun vadede tasarruf ediyor ancak tek seferde yapılan büyük işten çıkarmaların maliyeti gerçekten yüksek görünüyor.

Son dönemde çok sayıda başka işten çıkarma haberi de geldi. Örneğin Activision Blizzard firmasını çok uzun bir uğraş sonrasında devasa bir para vererek satın alan Microsoft, geçtiğimiz günlerde çatısı altına aldığı şirketten ve aynı zamanda Xbox bölümünden 1.900 kişiyle yollarını ayırdı. Toplamda 22 bin kadar çalışanı bulunan Microsoft’un bu adımı, şirketin yakın zamanda gerçekleştirdiği tek işten çıkarma da olmadı. Bu arada Blizzard başkanı Mike Ybarra şirkette ayrılmaya karar verdi (Bu büyük bir kayıp olarak görülüyor), buna ek olarak Blizzard’ın üzerinde çalıştığı bir hayatta kalma oyunu da iptal edildi.

Geçtiğimiz hafta da Riot Games, TikTok ve Google yeni işten çıkarmalar ile gündeme gelmişti. En son ise eBay üzücü bir haber vermişti. Yapılan resmi duyuruya göre alışveriş konusunda en önemli isimlerden olan eBay yaklaşık 1.000 çalışanı ile yollarını ayırıyor. Devam eden ekonomik koşullar nedeniyle işgücünün yaklaşık yüzde 9’una kötü bir haber veren firma, aktarıldığı kadarıyla istediği düzeyde büyüyemiyor.

Google gelişmesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli