reklamı kapat

POPÜLER

Magic Leap Google

Google, Magic Leap ile ortaklık kurduğunu duyurdu

Google, artırılmış gerçeklik tarafında uzun zamandır yer alan Magic Leap şirketiyle bir ortaklık kurduğunu duyurdu.

Magic Leap ve Google, artırılmış gerçeklik ile sanal gerçeklik teknolojilerini bir potada eriten “XR” sistemleri geliştirmek için ortaklığa gidiyor. Resmi açıklamaya göre, Magic Leap’in artırılmış gerçeklik (AR) tarafındaki uzmanlığı ve donanım konusundaki tecrübesi ile Google’ın geliştirdiği teknoloji platformları bir araya getirilecek. Bu arada Samsung ve Google da uzun süredir bir Extended Reality (XR) başlığı üzerinde ortak çalışmalar yapıyor. Bu ürünün yazılım altyapısını Android temelinde Google, donanımı altyapısını ise Samsung geliştiriyor. Geçtiğimiz aylarda çıkan son bilgilere göre söz konusu ürün şirket içerisinde “Project Moohan” olarak geçiyor ve geliştirme süreci çok akıcı şekilde ilerlemiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Aktarıldığı kadarıyla bu taraftaki çalışmalar o kadar gizli yürütülüyor ki, internet devi kendi bünyesindeki donanım ekiplerinin projeden haberdar olmasını engellemiş durumda. Hatta, paylaşılan bir haberde bu gizli süreç için “Google içinde baş ağrısı oluşturuyor” yorumu dahi yapılmıştı.

Samsung’un, şu an üçüncü parti üreticiler için bir “Micro XR” yazılım platformu üzerinde çalışan diğer Google çalışanlarının Project Moohan’dan gelen bilgilerle rakip bir ürün oluşturmasından endişe ettiği belirtiliyor. Kimsenin net olarak sürücü koltuğunda oturmadığı bir projeye dönüştüğü iddia edilen Project Moohan’ın ne zaman satışa sunulacağı halen bilinmiyor.

Daha önce bir “ertelendi” haberiyle gündeme gelen çünkü 2024’ün başında çıkan Apple Vision Pro’nun gerisinde olduğu aktarılan ürün, son aşamada 2025’e kalacak gibi görünüyor. Google çalışanları, herkesi şaşırtacak bir başlık hazırlamak için 2025 çıkışının daha mantıklı olacağını düşünüyor.

Google adımları yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli