reklamı kapat

POPÜLER

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı LOG Görsel

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı: “Lüks araç ithalatındaki usulsüzlüğe dur dedik”

 - Güncelleme: 31 Ocak 2024 08:37

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı, yaptığı paylaşım kapsamında “lüks araç ithalatındaki usulsüzlüğe dur dedik”” açıklamasını yaptı.

Bu konuda yapılan resmi açıklama tam olarak şöyle oldu: “Paralel ithalat (Grey market) yoluyla yapılan lüks araç ithalatlarında, piyasada haksız ticari avantaj elde etmek amacıyla gerçeğe aykırı belgeler ile gümrük vergileri kısmen veya tamamen ödenmeksizin işlem yapan firmalara yönelik Ticaret Bakanlığımızca yürütülen inceleme ve soruşturmalar devam etmektedir. Bu çerçevede, Ticaret Bakanlığımız müfettişlerince yapılan incelemelerde, firmalar tarafından gerçekleştirilen muhtelif marka/model lüks araç ithalatlarında; düşük kıymetli sahte/çifte faturalar ve sahte A.TR Dolaşım Belgeleri kullanılarak 358 adet lüks aracın ülkemize sokulduğu tespit edilmiştir. Bu meyanda, soruşturma raporları ile bahsedilen işlem ve eylemleri yapan firma ve şahıslar hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunarak, araçlara el konulması ve müsaderesi talep edilmiştir. Ayrıca, bu işlemlerden kaynaklanan yaklaşık 530 Milyon TL tutarındaki kamu zararının ilgili firmalardan tahsili yoluna gidilmiştir. Bakanlığımız lüks otomobil ithalatlarındaki ihlallerin tüm yönleriyle ortaya çıkarılması, yapılan usulsüzlükler ile haksız rekabet oluşturan eylemlerin engellenmesi amacıyla gözetim ve denetim faaliyetlerini sürdürmekte olup, kamu maliyesinin haklarının korunması ve gümrük mevzuatına uygun şekilde işlem yapılması için gerekli tüm tedbirleri almaya kararlılıkla devam edecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ticaret Bakanlığı açıklaması yanında bu da ilginizi çekebilir: İddialı AR gözlük Xiaomi Wireless AR Glass Discovery Edition