reklamı kapat

POPÜLER

akıllı telefon bağımlılığı

Araştırma sonuçları korkutucu; akıllı telefon bağımlılığı hangi seviyede?

Akıllı telefon bağımlılığı için günümüzde yapılan birçok araştırma bulunuyor. Bunların yanında telefon bağımlılığına dair “nomofobi” gibi kelimeler bile türetildi.

Gençlerin telefonlarını sürekli kontrol etme isteği farklı boyutlara varmış gibi duruyor. Konuya dair yapılan yeni bir ankete göre, gençler geceleri uykularından uyanıp telefonlarını “bildirim gelmiş mi?” diye kontrol ediyor. Ancak bu kontrol etme takıntısına sadece gençler sahip değil. Common Sense Media‘nın yaptığı anketten sonra konuya dair yapılan araştırmaya göre, telefon bağımlısı olan yetişkinler çocuklarına örnek oluyor. Bu nedenle ailedeki diğer bireyler de telefonlarına bağlılık duygusu ile büyüyorlar. Yapılan araştırmaya göre; gençlerin üçte biri yetişkinlerin ise dörtte biri akıllı telefonlarını gecenin ortasında uyanıp kontrol ediyor. Bu telefon bağımlılığı sorununu ortaya koyuyor. Araştırmacılar ise bu sonuçlara, çok sayıda akıllı telefon kullanıcısının yatmadan önce ekrana bakış süresinin kısaltılması önerilerine uymadığı için ulaşıyor. Teknoloji şirketlerinin bu konuya dair çalışmaları olsa da yeterli olmuyor. Zira Silikon Vadisi daha fazla kullanıcıya ulaşmak için birçok uygulama geliştiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yetişkinlerin ve çocukların ekrana bakarak geçirdiği süre

Konu hakkında araştırmanın başında yer alan Michael Robb:“Yetişkinler ve çocukların ekrana bakarak geçirdiği zaman korkutan düzeyde” diyor.  Gençler uyanıp telefonlarını kontrol ettiklerinde, bunun bir yarısından fazlası ya bir bildirim aldıkları ya da sosyal medyaya bakma ihtiyacından ileri geliyor. Common Sense Media tarafından yapılan ankete genel nüfusu karşılayacak çeşitlilikte 500 insan katıldı. Bu yapılan araştırmanın ikinci ve son ayağını oluşturuyor. Bunun yanında uyku üzerine araştırmalar yapan Stony Brook Üniversitesi‘ndeki kamu sağlığı uzmanı ve profesör Lauren Hale, mobil cihazların hem uykuya dalma süresini geciktirdiğini hem de ekrandan gelen mavi ışığın rahatsız edici olabileceğini söylüyor. Bu değişkenler ise insanların uyku kalitesini olumsuz yönde etkiliyor.

Uyku; kalp, metabolizma, akıl sağlığı ve psikoloji gibi her sistemin çalışması için gerekli. Sağlıklı olabilmek için düzenli uyku ile vücudumuzu dinlendirmemiz gerekiyor. Özellikle gelişme çağındaki çocuklar ve gençlerde mobil cihaz kullanımından kaynaklı olarak uykusuzluk problemi önemli sorunların doğmasına neden oluyor. Hatta Profesör Lauren Hale uyku problemi olan gençlerde ekran kullanımı ve depresyon arasında bir ilişki olduğunu düşündüğünü söylüyor.

Yetişkinlerin akıllı telefon bağımlılığı gençlerden daha fazla

Google, Apple ve Facebook gibi büyük şirketler, kullanıcıları telefonlarda daha uzun süre tutmak için geliştirdiği uygulamalar ile çok eleştiriliyor. Bu nedenle geçen yıl tüketicilerin ekranlarda daha az zaman geçirmesini sağlayacak yeni araçlar geliştirildi. Ancak bu çabaların henüz önemli bir etkiye neden olup olmadığı belli değil. Verilere göre, cihazlarına bağımlı olduklarını söyleyen ebeveynlerin sayısı, üç yıl öncesine kıyasla keskin bir şekilde yükselirken, aynı şekilde bağımlı söyleyen gençlerin sayısı düştü.

2016 yılındaki ankete göre, telefon bağımlısı olduğunu söyleyen yetişkinler yüzde 27 iken, yeni ankette yüzde 45’e kadar yükseldi. Gençlerde ise bu rakam 2016 yılında yüzde 50 iken, yüzde 39’a kadar düşmüş gözüküyor.

İlginizi çekebilir

Apple’dan Android kullanıcılarını hedef alan reklam