reklamı kapat

POPÜLER

Araştırmalar köpeklerin de insanlar gibi kıskandığını gösteriyor

Köpeklerin duygusal açıdan insanlara en yakın ve en bağlı hayvanlar olduğunu biliyoruz. Yıllardır bu sadık hayvanların hislerimizi anladığını, hatta ona göre davranış şekilleri geliştirdiğini iddia ederiz. Yapılan son araştırmalar da bunu doğrular nitelikte. San Diego Üniversitesi üyelerinden Christine Harris ve Caroline Prouvost’un imza attığı çalışma, köpeklerin de insanlar gibi kıskanma duygusuna sahip olduğunu gösterdi.

Harris ve Prouvost, birbirinden farklı objeler kullanarak  36 köpeği teste tabi tutmuş. İlk olarak insanlardan, köpekleri görmezden gelmesi ve iki farklı objeyle ilgilenmesi istenmiş. İnsanlar, bir adet havlayıp kuyruk sallayan oyuncak köpek ve plastik kovayı gerçek köpeğe davranır gibi besleyip onlarla konuşmuş. Üçüncü nesne ise bir çocuk kitabıymış ve insanlardan bu kitabı sesli bir şekilde okumaları istenmiş.

Oyuncak köpek testinde, köpeklerin yüzde 78’i oyuncakla ilgilenen kişiyle temas kurarken kova testinde yüzde 42, kitap testinde ise yalnızca yüzde 22’lik bir kesim insanlarla ilgilenmiş. Köpeklerin büyük bölümü oyuncak köpek ve insan arasına girmeye çalışmış. Köpeklerin yüzde 25’i oyuncağı ısırmaya kalkmış. Profesörler, köpeklerin oyuncak köpeği gerçek sandığını belirtiyor. Zira denekler, tıpkı gerçekleriyle ilk karşılaştıklarında yaptıkları gibi, oyuncak köpeğin arkasını koklamaya çalışmış.

Deneyin sonucu, kıskançlık duygusunun sanıldığının aksine daha basit bir yapıya sahip olduğunu gösterdi. Araştırma hakkında konuşan Harris, “Kıskançlık duygusu, basitçe sosyal bağları korumak adına geliştirilen bir tepki. Ancak genel inanış, bunun insanlar arasındaki romantik ve cinsel birleşmeden ibaret olduğu yönünde. Araştırmamız bu inanışı yalanlıyor. Köpeklerin de rakibiyle karşılaştığında, sevdiği kişiyi kıskandığını göstermiş olduk.” dedi.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Araştırmalar köpeklerin de insanlar gibi kıskandığını gösteriyor” için bir cevap

  1. Musa dedi ki:

    Merhaba. Öncelikle sitenizin çok güzel, yararlı ve keyifli olduğunu söylemem gerekiyor. Fakat bir sorum olacaktı, acaba paylaştığınız haberlerde kaynak belirtmeyi de düşünüyor musunuz ? bu haber sanırım bbc ` ye ait olmalı.