reklamı kapat

POPÜLER

ARCHOS 80 G9 incelemesi

Hemen belirtelim, tablet, e-kitap okuma tabletleriyle aynı fiyat seviyesinde. En azından yurt dışında öyle. Diğer bir deyişle şu an için bizde piyasada bulunan tüm tabletlerden çok daha ucuz. Archos 80 G9, 8 inç ekran boyutuyla oldukça rahat bir kullanım sunuyor. Elinizde tutarken 10 inç ekranlarda olduğu kadar zorlanmıyorsunuz; bir şeyler okurken de 7 inç ekranlarda olduğu gibi kısıtlanmış hissetmiyorsunuz.

PRATİK 3G ADAPTÖRÜ
Archos, 23 yıllık geçmişi olan bir marka. Yakın zamana kadar uzmanlık alanı olan taşınabilir medya oynatıcılara Android işletim sistemli tabletleri de ekleyen şirketin, ülkemizde son kullanıcı tarafından bilinirliği belki çok fazla değil ancak yüksek kapasiteli depolama alanı sunan multimedya cihazlarında oldukça başarılılar. 80 G9 tablet de fiyat performans açısından bakıldığında bu başarıdan nasibini almış gibi görünüyor. Cihazı yatay tuttuğunuzda ses tuşları hariç tüm tuşları, bağlantıları ve girişleri sağ yanda kalıyor. Açma kapama tuşu, 3,5 mm kulaklık girişi, micro-USB, mini-HDMI ve microDS kart bağlantıları yan yana konuşlandırılmış. Cihaz Wi-Fi ve 3G destekli. Haricen satılan 3G adaptörü (175 TL) alt tarafta bulunan adaptör girişine yerleştiriliyor. Adaptöre SIM kartınızı koyarak 3G’yi internet paketiniz üzerinden kullanmaya başlayabiliyorsunuz.

YÜKSEK FİYAT/PERFORMANS DENGESİ
Cihaz üzerinde çift çekirdekli OMAP4 işlemci mevcut. 1 GHz’lik işlemci genel olarak iyi iş çıkarıyor. Özellikle de internet konusunda, yalnızca Market’ten indireceğiniz tarayıcı uygulamalarıyla değil kendi tarayıcısıyla da sizi tatmin edecek bir düzeyde. Hatta çok hızlı desek abartmış olmayız. Ekran hassasiyetinde de problem yok. 1024×768 piksel çözünürlüklü ekranında 1080p videolara kadar pek çok çözünürlüğü ve formatı oynatabiliyorsunuz. Üstelik de cihazda yüklü gelen video uygulamasının altyazı desteği mevcut. Boyutunu ve konumunu ayarlamak da çok başarılı bir arayüzle kotarılmış. Kendi kamerasıyla 720p video kaydı yapabiliyor ve video görüşmelerde kullanabiliyorsunuz. Hatta sadece video görüşmelerde kullanılması amaçlanmış diyebiliriz çünkü yalnızca ön yüzünde kamera var. Bir video ya da fotoğraf çekmeniz canlı ön izleme ekranı da karşı tarafa bakıyor olacağı için kolay olmuyor.

DENEYİN
Sonuç olarak Archos’un ekran performansı harikalar yaratmasa da cihazın internet, ekran hassasiyeti, işlemci performansı gayet başarılı. Bu makul fiyatlı, iyi performanslı Archos tabletin fiyat performans çizgisini aklımızdan çıkarmadan yaptığımız objektif inceleme sonunda diyebiliriz ki bütçesini bu düzeyde sabitlemiş kullanıcılar mutlaka göz atmalı.

YORUMLAR