reklamı kapat

POPÜLER

Artık herkes YouTube canlı yayını yapabilecek

Uzun bir süre öncesinde YouTube’un mobil uygulamadan canlı yayın yapma özelliği kullanıma sunuldu. Ancak bu özelliği kullanabilmek için can sıkıcı bir şart bulunuyordu.

10 binden daha az takipçiye sahip olan kanallar bu özellikten yararlanamıyordu. Daha sonrasında bu sınır 1.000’e kadar indirildi fakat bazı kanallar bin aboneye bile ulaşmadığı için yine bu özellikten mahrum kalıyordu. Şimdiyse bütün YouTube kullanıcıları canlı yayın yapabilir hale geldi. Belirtilenlere göre artık YouTube’da canlı yayın yapabilmek için belirli bir takipçiye sahip olma şartı ortadan kalkıyor. Çok az takipçisi de olsa isteyen kullanıcı canlı yayın özelliğini kullanabiliyor. Ancak canlı yayın yapabilmek için iki şartı yerine getirmek gerekiyor. Öncelikle yayın yapmak isteyen kanalın onaylanmış olması gerekiyor. Böylece sahte veya kullanıcısın kendisine ait olmayan bir hesapla yayın yapmasının önüne geçiliyor. Bir diğer kural ise kanalın kurallara uyup uymamasıyla ilgili. Eğer kanal son 90 gün içerisinde kurallara uymadığı gerekçesiyle kısıtlamaya maruz kalmışsa canlı yayın özelliği devre dışı bırakılıyor.


Bu iki kritere uyuluyorsa canlı yayınlar gerçekleştirilebiliyor ve 90 günlük süreç sona erdiğinde kısıtlamalı olan hesaplar da canlı yayın yapabilir hale geliyor. Son olarak canlı yayınların uyguluamanın sağ alt köşesinde beliren canlı yayın ikonuyla başlatıldığını sözlerimize ekleyelim.

YORUMLAR