reklamı kapat

POPÜLER

Ünlü restoran arama platformu Zomato hack’lendi, 17 milyon hesap tehlikede

Ünlü restoran arama platformu Zomato’nun hack’lendiği açıklandı. Yapılan açıklamalara göre kullanıcıların bazı bilgilerinin kötü niyetli kişilerin eline geçtiği ifade ediliyor.

Ayda 120 milyondan fazla kullanıcının kullandığı platformun yaptığı açıklamaya göre bu hack saldırısından 17 milyon hesap etkilendi. Zomato kişisel bilgilerin güvende olduğunu belirtirken kredi kartı gibi ödeme bilgilerinin de çalınan bilgiler arasında olmadığını söylüyor. Fakat hesapların şifreleri konusunda akıllarda soru işaretleri mevcut. Zomato kullanıcı şifrelerinin rastgele numaralar verilerek barındırıldığını ve bu rastgele rakamların geri döndürülerek şifrelerin ele geçirilmesinin zor olduğunu belirtiyor. Tüm hesaplardan çıkış yapıldığının söylendiği açıklamada kullanıcıların şifrelerinin değiştirilmesinin önerildiği ve aynı şifreyi kullanan diğer sitelerde de şifre değişikliği yapılmasının sağlıklı olacağı belirtiliyor. Platformun güvenliğinin artırılmasına yönelik olarak çalışmaların başladığı ve gelecekte bu tür durumlarla karşılaşılmayacağının umut edildiği de söyleneler arasında.

2008 yılında Hindistan’da kurulan Zomato, uzun yıllardır restoran bilgileri edinmek için kullanılan öncü uygulamalardan biri. Ülkemizde de popüler halde olan uygulama sayesinde hiç bilmediğiniz bir yerde bile en yakındaki restoranı veya kafeyi bulmanız mümkün oluyor. Ayrıca sadece mekanın adres bilgileri değil menüsü, restoran hakkındaki yorumlar, restoranın fotoğrafları da görülebiliyor. 240 milyon dolardan fazla yatırım alan platform, geçen ay 20 milyon dolar daha yatırım almıştı.

YORUMLAR